Wrota kontenera morskiego

Wrota, czyli inaczej drzwi, to kluczowy element każdego kontenera morskiego, który ma istotne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wygody użytkowania. W tym wpisie przyjrzymy się różnym rodzajom wrót kontenera, ich funkcjom oraz czynnikom, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich wrót do kontenera.

Wrota (drzwi) w kontenerach morskich

Standardowe drzwi do kontenerów morskich wykonane są ze stali nierdzewnej. Są ciężkie, mocne i wytrzymałe. Pomimo tego, że ich konstrukcja może wydawać się na pozór prosta, to w rzeczywistości każdy element, który składa się na ich budowę jest specjalnie zaprojektowany tak, aby w odpowiedni sposób chronić przewożone ładunki.

Dzięki gumowym uszczelkom przestrzenie między drzwiami a korpusem kontenera są całkowicie uszczelnione. Zapobiega to przedostawaniu się wody, wilgoci i innych elementów do środka. Sworznie po bokach drzwi zapewniają swobodny ruch zawiasów przy częstym otwieraniu i zamykaniu. Blokady, które biegną pionowo w dół długości każdych drzwi kontenera, służą do skutecznego zamykania i ryglowania drzwi.

Jak zabezpieczyć drzwi kontenera?

Do skutecznego zamknięcia kontenera, prócz kłódki, można użyć dodatkowej skrzynki zabezpieczającej, która zazwyczaj znajduje się na wyposażeniu większości kontenerów morskich. Jest to stalowa skrzynka otaczająca kłódkę. Ta osłona umożliwia dostęp do zamka tylko od spodu. Dzięki temu nasz kontener zyska dodatkowe zabezpieczenie. Uniemożliwi, lub utrudni to zniszczenie kłódki za pomocą łomu, szlifierki kątowej lub innego rodzaju przecinaków. Sprawdza się to również jako ochrona kłódki przed czynnikami atmosferycznymi, chroniąc ją przed rdzą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE: KONTENER MAGAZYNOWY

Oznaczenia na drzwiach kontenera

Zastanawialiście się kiedyś co oznaczają wszystkie oznaczenia i numery na drzwiach kontenera? Są to najważniejsze informacje, które dotyczą danego kontenera morskiego. Rozszyfrujmy je, zaczynając od góry:

  • Numer identyfikacyjny kontenera – kod rozmiaru oraz typu danej jednostki
  • Informacje o dopuszczalnej masie całkowitej, wadze „na pusto” oraz ładowności
  • Tabliczka CSC – świadczy o dopuszczeniu do użytku i posiadaniu ważnych przeglądów – zawiera wszystkie informacje o kontenerze (masa, ładowność, rok produkcji, data kolejnego przeglądu, producent, itd.)

Prócz wyżej wymienionych oznaczeń, na drzwiach kontenera możemy spotkać również oznaczenia innego rodzaju, takie jak: ostrzeżenia o substancjach niebezpiecznych, zleceniu naprawy, logo producenta, właściciela i (lub) spedytora czy oznakowanie o kontenerze wysokim (obowiązkowe dla wszystkich kontenerów powyżej 2,521cm wysokości – np. High Cube).

Rodzaje wrót (drzwi) kontenerowych

  • Drzwi dwuskrzydłowe: Drzwi dwuskrzydłowe są najbardziej powszechnym rodzajem drzwi stosowanym w kontenerach morskich. Składają się z dwóch skrzydeł, które mogą być otwierane niezależnie od siebie. Dzięki tej konstrukcji umożliwiają łatwy dostęp do całego wnętrza kontenera, a także umożliwiają załadunek i rozładunek dużych przedmiotów. Drzwi dwuskrzydłowe są również łatwe w obsłudze i konserwacji.
  • Drzwi boczne (side-door): Drzwi otwierane na boki są stosowane w kontenerach morskich w celu ułatwienia dostępu z boku kontenera. Składają się one z jednego lub dwóch skrzydeł, które otwierane są na bok, umożliwiając łatwe załadunki i rozładunki towarów, szczególnie w przypadku towarów o nietypowych kształtach lub wymiarach.
  • Drzwi otwierane na górę (open-top): W przypadku kontenerów morskich typu open-top, mamy do czynienia z drzwiami otwieranymi na górze. Zamiast otwierać się na boki, drzwi te mają możliwość otwierania się całkowicie na dachu kontenera. Jest to przydatne rozwiązanie przy załadunku i rozładunku dużych i ciężkich przedmiotów, których nie sposób umieścić wewnątrz poprzez boczne drzwi. Drzwi otwierane na górę umożliwiają łatwe użycie dźwigów lub żurawi do załadunku i rozładunku.
  • Rolety: Wrota roletowe do kontenerów transportowych, różnią się od zwykłych wrót kontenerowych przede wszystkim tym, że podnoszą się od dołu i zwijają wewnątrz kontenera. Są zamykane na klucz i lekkie. Rolety mogą być instalowane w dowolnym miejscu wzdłuż ścian bocznych lub na końcach kontenera. Są niezwykle funkcjonalne ze względu na oszczędność miejsca. Zazwyczaj spotykane w kontenerach usługowych.
  • Drzwi dla personelu: Taki rodzaj drzwi najczęściej spotkamy w kontenerach biurowych, mieszkalnych, pawilonach handlowych, kontenerach usługowych, kawiarniach, barach lub restauracjach.

Drzwi do kontenera – podsumowanie

Wybór odpowiedniego rodzaju drzwi w kontenerach morskich zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Każdy z wymienionych rodzajów drzwi ma swoje zalety i może być dostosowany do różnych scenariuszy załadunku i rozładunku czy pomysłów na adaptację kontenera morskiego. Bez względu na rodzaj drzwi, ich solidna konstrukcja i prawidłowa obsługa są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i efektywnego korzystania z kontenera morskiego.

Pozdrawiamy!
SeaBox

SPRAWDŹ TAKŻE: ELEWACJA KONTENERA