Niezależnie od tego, do czego potrzebujemy kontenera, – jako magazynu, chłodni, biura, czy jako miejsce noclegowe – to jedno jest pewne – zakup używki nie jest niczym złym i może być bardzo dobrą inwestycją, jeśli tylko zwrócimy uwagę na najistotniejsze rzeczy.
W tym artykule przedstawimy Wam kilka porad dotyczących zakupu używanego kontenera morskiego, którymi sami się kierujemy. W większości przypadków, “kilkulatek” może służyć dosłownie tak samo jak nowy – i to za ułamek jego ceny. Co więcej, zakup używki pomaga w ochronie środowiska, gdyż używane magazyny mogą być ponownie wykorzystywane lub poddane recyklingowi.
Czy kupno używanego magazynu, biura jest dobrym pomysłem?
W większości przypadków tak. W rzeczywistości kontenery magazynowe, biurowe które przeszły na „emeryturę” są zazwyczaj zawsze w dobrym stanie użytkowym. Dlatego poniżej opiszemy kilka konkretnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Krok pierwszy – nie bójmy się zapytać
Jest kilka istotnych rzeczy, o które warto zapytać podczas kupna używanego kontenera. Na pewno warto dowiedzieć się czegoś na temat daty produkcji oraz ilości poprzednich właścicieli. Jeśli kontener morski, chłodniczy, którym jesteśmy zainteresowani ma tabliczkę CSC, powinna ona zawierać datę produkcji i harmonogram konserwacji. Kolejną przydatną dla nas informacją może być to, do czego służył w przeszłości, oraz to, czy nie był kiedyś poważnie uszkodzony, oraz czy poddawany był modyfikacjom – nie jest to nic złego, natomiast warto o tym wiedzieć.
Krok drugi – oględziny z zewnątrz
Jeśli mamy taką możliwość, żeby obejrzeć magazyn, chłodnie lub biuro przed zakupem, – śmiało, na spokojnie przeanalizujmy sobie jego wygląd zewnętrzny – z niego możemy się sporo dowiedzieć na temat stanu technicznego oraz jego historii. Zwróćmy uwagę na to, w jakim stanie są słupki narożne, które tworzą szkielet, czy jest odpowiednio pokryty farbą, oraz czy ma ona znaczne odpryski. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić również ścianom – małe wgniecenia zazwyczaj nie są wielkim problemem, ale duże, rzucające się w oczy ogniska korozji mogą oznaczać, że stal jest w złym stanie. Oczywiście powinniśmy również skontrolować stan dachu – głównie pod kątem wgnieceń, które mogą zbierać wodę i ostatecznie zamienić się w ogniska rdzy.
Krok trzeci – wejdźmy do środka
Jeśli już dokładnie obejrzeliśmy kontenery na zewnątrz, to najwyższy czas sprawdzić, w jakim stanie jest jego wnętrze. Zacznijmy od drzwi. Sprawdźmy, czy zamykają się do końca nie pozostawiając żadnych luk, a mechanizmy blokujące działają poprawnie. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy „pudło” jest szczelne oraz nie posiada żadnych dziur jest po prostu zamknięcie się w jego środku (oczywiście przy asekuracji osoby z zewnątrz!) w ciągu dnia, a następnie sprawdzenie, czy nie widać „światełka w tunelu”. Promienie słońca, które wpadają do zamkniętego kontenera przez okolice drzwi, dachu, lub ścian mogą świadczyć o tym, że jest on nieszczelny. Na sam koniec – otwórzmy drzwi i wpuśćmy trochę światła – rozejrzyjmy się.
Zwróćmy szczególną uwagę na podłogi. Sprawdźmy, czy nie ma żadnych wycieków po poprzednio przechowywanym towarze.
Krok czwarty – dobijmy targu
Z zakupem używanego kontenera jest podobnie jak z zakupem używanego samochodu – każdy z nich jest wyjątkowy ze względu to, jak się z nim obchodzimy, użytkujemy i traktujemy. Najważniejsze, to dokładne sprawdzenie ich stanu, kiedy to możliwe i zwrócenie uwagi na szczegóły – od pokrycia dachowego, przez zewnętrzne elementy – aż po podłogę.
A jeśli chodzi o zakup – nasz zespół chętnie doradzi oraz służy pomocą. W SeaBox zajmujemy się między innymi sprzedażą wysokiej jakości stalowych kontenerów morskich różnego przeznaczenia. Mamy ponad pięć lat doświadczenia w branży kontenerów oraz w transporcie a także wiele zadowolonych klientów – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także do kontaktu za pośrednictwem strony internetowej, bądź telefonicznie. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.
Pozdrawiamy!
SeaBox
Author
Właściciel firmy w Seabox. Z branżą kontenerów morskich związany od 2015 roku. Prywatnie interesuje się muzyką oraz sportem.