Konserwacja kontenera morskiego

Kontenery transportowe zbudowane są z wytrzymałej stali i pokryte profesjonalną farbą antykorozyjną, a co za tym idzie nie wymagają one wielu konserwacji. Jednak długotrwałe narażenie na warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie może ostatecznie wpłynąć na stan naszego kontenera. Oto kilka porad odnośnie dbania o nasz kontener, aby służył nam jak najdłużej. Konserwacja kontenera? Zaczynamy!

Kontroluj stan kontenera

Najlepszym sposobem na to, żeby zapobiec niespodziewanym usterkom, jest dokładna analiza stanu naszego kontenera raz na kilka miesięcy. I chociaż większość problemów rozwija się stopniowo, np. jak małe ogniska korozji, to zawsze lepiej jest działać zapobiegawczo. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać przede wszystkim na podłogę, ściany, dach oraz drzwi – pod kątem wybrzuszeń, wgnieceń, odprysków farby, lub korozji. Istotne dla nas powinny być również mechanizmy w kontenerze takie jak pręty blokujące, zawiasy czy uszczelki drzwi.

Dach kontenera – zwróć na niego szczególną uwagę

Jedną z największych bolączek kontenerów morskich są wgniecenia na dachu. Podczas piętrzenia bądź nadmiernego obciążania dachu kontenera, może dojść do sytuacji, gdzie powstanie takie wgniecenie, w którym z kolei później może się zbierać woda deszczowa i powodować korozję. Dlatego właśnie dach naszego kontenera powinien być miejscem, na które będziemy zwracać szczególną uwagę.

Drzwi kontenera morskiego — zadbaj o nie!

Równie istotną sprawą jest odpowiednia konserwacja drzwi naszego kontenera. Najbardziej narażone na usterki są ruchome części oraz mechanizmy we wrotach naszego kontenera. Najczęściej są to brud oraz rdza. Podczas kontroli powinniśmy dokładnie usunąć brud, piasek, oraz ewentualną rdzę z zawiasów drzwi oraz prętów blokujących za pomocą specjalnych preparatów, a następnie nasmarować np. sprayem smarującym takim jak WD-40. Należy również sprawdzić gumowe uszczelki, które z reguły zachowują swoje właściwości przez około 10 lat, oczywiście w zależności od eksploatacji – jeśli widzimy, że są już zużyte i popękane, powinniśmy je wymienić.

Nie zapominaj o podłodze

Z biegiem czasu również i w podłodze naszego kontenera mogą powstać tak jak w przypadku dachu wgniecenia lub wyszczerbienia. Takie usterki powinny być również jak najszybciej wykryte oraz naprawione, zwłaszcza jeśli pojemnik stoi bezpośrednio na wilgotnym podłożu lub nie jest wystarczająco wentylowany, co sprzyja powstawaniu ognisk korozji. Bardzo ważną sprawą jest również umieszczenie kontenera na poziomej powierzchni. Zapobiegnie to zbieraniu się wody w jednym miejscu, oraz nadmiernym przeciążeniom spoin oraz szwów spawalniczych.

Konserwacja kontenera — prace, które musisz regularnie wykonywać

Prócz sprawdzania oraz dbania o stan wyżej wymienionych elementów kontenera, do regularnych rzeczy związanych z konserwacją powinny należeć takie czynności jak usuwanie zanieczyszczeń, wody, czy śniegu z dachu, oraz jego nadmiernego obciążania, o ile to możliwe – regularne czyszczenie podłogi w kontenerze, oraz zabezpieczanie narażonych na wgniecenia, zarysowania czy przetarcia miejsc kontenera farbą antykorozyjną.

Ale przede wszystkim, zalecamy zakup kontenera u renomowanego dostawcy, a co za tym idzie – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

W razie pytań oraz potrzeby porady odnośnie konserwacji kontenera i nie tylko – służymy pomocą.

Zapraszamy do kontaktu.