Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy innymi słowy taki w którym biorą udział towary, które przekraczają określone wymiary, lub ich masa przewyższa ustalone maksymalne obciążenie. Dla obrazowego przedstawienia maksymalna waga pojazdu i towaru dla ciągnika siodłowego o trzech osiach i naczepy o dwóch lub trzech osiach w transporcie intermodalnym wynosi 44 tony. Wszystkie przejazdy, których masa przekracza 44 tony w tym wypadku będą nazywane przejazdami nienormatywnymi. Dotyczy to oczywiście transportu lądowego.

Oddzielne przepisy określają zasady obowiązujące w transporcie morskim czy też lądowym. Przepisy dotyczące przewozu kontenerów w tych opcjach transportowych zależne są od czynników jakie oferuje firma transportowa, oraz ograniczeń jakie mogą panować w danym kraju. W praktyce oznacza to, że każdy towar który nie jest uznawany za normatywny staje się ponadgabarytowy, co oznacza że potrzebuje specjalnej przestrzeni przewozowej.

W czym transportować?

Kontenery gabarytowe są wygodnym sposobem na przewóz oraz przetrzymywanie towarów o niestandardowych, lub zbyt dużych wymiarach, by pomieścił je standardowy kontener. Ten rodzaj kontenerów pozwala na bezpieczny przewóz towarów bez potrzeby rozbioru dzielenia  na części.

Transport towaru w jednej części jednym kawałku sprawia, że po dostarczeniu towar nadaje się do natychmiastowego użytku. Rozwiązanie tego typu wykorzystuje się często w przypadku przewozu maszyn, lub części o gargantuicznych dużych wymiarach. Kontenery gabarytowe posiadają wiele udogodnień i zależnie od rodzaju sprawdzą się w różnych sytuacjach. Zwiększa to wymiary które wykorzystuje transport ponadgabarytowy dając nam kilka dodatkowych metrów pojemności.objętości. Jednocześnie zwiększając jego maksymalną ładowność, co może okazać się kluczowe zbawcze w przypadku przewozu niektórych towarów.

Transport ponadgabarytowy z wykorzystaniem kontenerów

Transport ponadgabarytowy z wykorzystaniem kontenerów jest najbezpieczniejszą oraz ekonomiczną opcją transportu dla specyficznych towarów. Ich wymiary, oraz dostosowania pozwalają na sprowadzenie towarów z każdego zakątka świata w bezpieczny sposób oraz ich transport za granicę. Szereg usprawnień, które oferują kontenery pozwolą dopasować rodzaj oraz wymiar do indywidualnych potrzeb klienta. Kontenery sprawdzą się również jako bezpieczny transporter dla dzieł sztuki czy też części maszyn które wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Wygoda w przeładunku

Kontenery są również wygodne w przeładunku oraz mogą być przewożone każdą dostępną drogą transportu. Oczywiście każdą z form transportu charakteryzują specyficzne przepisy, które wprowadzają pewne ograniczenia(chociażby te wagowe). Oczywistą kwestią jest fakt, że muszą być respektowane przez firmy transportowe których właściciele chcą uniknąć wysokich kar za ich niestosowanie. W przypadku przewozu towarów nienormatywnych, sprawy najczęściej są rozpatrywane indywidualnie, a przepisy dokładnie określają zasady transportu tego typu towarów.

Solidne wykonanie kontenerów to podstawa

Standardowe kontenery wykonane są z solidnej stali Corten, która została dodatkowo wzmocniona pod kątem wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Podłoga w większości kontenerów zrobiona jest z wytrzymałej sklejki, która ułatwia załadunek i pozwala na równomierne załadowanie towarów. Zbalansowane rozłożenie towaru na powierzchni jest bardzo ważne w wypadku transportu przy użyciu kontenerów.

Ciężar towarów ponadgabarytowych który jest nierówno rozłożony może być wyrównany przez specjalne dociążenia. Wolne przestrzenie powinny być wypełnione zabezpieczeniami, które niwelują ryzyko przemieszczenia się towaru we wnętrzu kontenera. Rozwiązanie tego typu zwiększają bezpieczeństwo towarów w trakcie transportu. Jest to ważne, szczególnie w przypadku transportu morskiego, który często jest dotykany, przez niesprzyjające warunki pogodowe. Kontenery mogą występować w różnych kształtach, nie tylko tych standardowych. Jednak każdy z nich charakteryzuje się wysoką wytrzymałością.

Kontenery w ofercie SEABOX

W ofercie Seabox możemy znaleźć kontenery OT (Open Top). Jak sama nazwa wskazuje kontenery mają otwarty dach, który jest zastąpiony przez wytrzymałą plandekę z tworzywa sztucznego. Umożliwia to umieszczenie towarów tak by wystawały ponad obrys wysokość kontenera. Załadunek towarów do tych kontenerów ułatwiony jest dodatkowo przez demontowaną belkę drzwiową.

Kontenery tego typu sprawdzą się w przypadku transportu towarów, które najwygodniej jest załadować od góry, lub takich które ze względu na specyficzny kształt mogą wymagać kilku centymetrów więcej niż może nam zaoferować wariant High-Cube. Kontenery tego typu łączą wytrzymałość i pojemność kontenerów z elastycznym dostosowaniem się do przewożonego towaru. W razie potrzeby mogą być również wykorzystane do przewozu towarów sypkich. Użycie kontenera OT jest popularnie wykorzystywane w wywozie wszelkiego rodzajów odpadów, czy też złomu.

Jak podejść do transportu ponadgabarytowego?

Transport ponadgabarytowy powinien być zaplanowany, również trasa powinna być zaplanowana i ewentualnie zgłoszona do odpowiednich służb. Kierowca który przewozi ładunek nienormatywny powinien mieć przy sobie wszystkie uprawnienia i zezwolenia, które upoważniają do przewozu takich towarów. W ten sposób transport naszych towarów odbędzie się bez żadnych przeszkód i w sprawny sposób. Ważne jest także aby dobrać odpowiedni rodzaj środka transportu.

Powinniśmy skupić się w takim wypadku na wadze, oraz wymiarach towarów. Towary długie wymagają innych dostosowań w porównaniu do towarów masywnych. Dostosowanie środka transportu i odpowiednie rozłożenie towaru zwiększy bezpieczeństwo,  a ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni transportowej przełoży się na niższą cenę usługi.