Kontenery morskie

Cała gospodarka światowa opiera się na handlu, a jej głównym silnikiem napędowym są kontenery morskie. Powinniśmy zatem docenić rolę, jaką odgrywają w naszej coraz bardziej złożonej gospodarce. Chcielibyśmy zaprezentować wam kilka ciekawostek dotyczących kontenerów morskich.

Kontenery towarzyszą nam każdego dnia

Wszędzie wokół nas znajdują się kontenery morskie. Niezależnie od tego, czy są przeznaczone na materiały recyklingowe, przechowują rzeczy na naszym podwórku, czy transportują towary, które przewożone są w naczepie ciężarówki, czy na kontenerowcach. Nie ma dnia, w którym nie używamy czegoś, co było przechowywane lub transportowane w kontenerze morskim, a zatem przedstawiamy wam kilka ciekawostek na temat kontenerów.

Czas na ciekawostki nt. kontenerów

 1. Pierwszy nowoczesny kontener transportowy został opracowany przez Malcoma McLeana w 1956 roku. Więcej o historii kontenerów przeczytacie TUTAJ!
 2. Kontenery, jeśli już wpadną do wody, to nie zawsze toną. Niektóre pływają w morzu przez długi czas. W 1992 r. 20-stopowy kontener pełen zabawek wpadł do Oceanu Spokojnego i dryfował przez 10 miesięcy, aby koniec końców dopłynąć na wybrzeże Alaski.
 3. W poprzednim artykule wspominaliśmy o solidnej konstrukcji kontenerów. Są niezawodne ze względu na swoją stalową konstrukcję, oraz pokrycie solidną, antykorozyjną farbą.
  Zadbane kontenery morskie mogą nam śmiało służyć przez 20 lat.
 4. Ilość rzeczy, które możemy przechowywać w jednym kontenerze, jest niesamowicie duża. Kontenery o długości 40 stóp mogą pomieścić nawet około 8000 pudełek na buty. Pomyśl o tym, kiedy następnym razem przyniesiesz do domu nową parę butów.
 5. Szacuje się, że 97% kontenerów jest produkowanych w Chinach i dystrybuowanych na całym świecie.
 6. Silnik dużego kontenerowca waży do 2300 ton i ma około 1000 razy większą moc niż zwykły samochód.
 7. W ciągu roku duży kontenerowiec pokonuje odległość równą trzy czwarte odległości do Księżyca. Oznacza to, że podczas jego „życia” podróżuje na Księżyc i z powrotem prawie dziesięć razy.
 8. Jeśli wszystkie kontenery ze statku o pojemności 11 000 TEU zostałyby załadowane na pociąg, to mierzyłby on 77 kilometrów długości.
 9. Koszt wysyłki odtwarzacza DVD/CD z Azji do Europy lub USA to koszt około 1,5$, a kilograma kawy piętnaście centów.
 10. Port w Szanghaju jest najbardziej ruchliwym portem na świecie, obsługuje ponad 33 miliony TEU.

To nie wszystko

Istnieje oczywiście o wiele więcej kontenerowych ciekawostek, w każdym razie nie chcemy się niepotrzebnie rozpisywać. W przyszłości na pewno wrócimy do tego tematu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kontenerówSkontaktuj się z nami!