Dom z kontenerów morskich

Jeszcze do niedawna kontenery mieszkalne w naszym kraju nie cieszyły się dużą popularnością głównie ze względów estetycznych oraz ich „tymczasowego” charakteru mieszkalnego, który w wielu przypadkach kojarzył się z barakowozem lub noclegiem dla pracowników budowlanych. Dziś zaobserwować możemy zupełnie inne trendy. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom oraz technologii wiele ludzi decyduje się na nowoczesne kontenery mieszkalne. Dom z kontenerów przypadków nie ustępuje tradycyjnym domom zarówno pod względem funkcjonalności jak i estetyki, a także są o wiele korzystniejsze pod względem finansowym!

Dom z kontenerów od początku, czyli formalności…

W naszym kraju na chwilę obecną dom z kontenerów morskich nie podlega żadnym regulacjom prawnym. Co oznacza to dla nas w praktyce? Jeżeli zdecydujemy się na postawienie kontenera mieszkalnego na naszej działce, to nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na budowę, a jedyne co musimy zrobić, to zgłosić ten fakt do odpowiedniego wydziału w lokalnym urzędzie. W wyniku tego nasz dom z kontenerów będzie wtedy tzw. tymczasowym obiektem budowlanym i zobowiązuje nas do to „przeniesienia” naszego kontenera mieszkalnego raz na 120 dni, co dla wielu osób może nie być komfortowym rozwiązaniem.

Naturalnie – dom z kontenerów morskich można postawić również na fundamentach, których potrzebować będziemy w dużych, piętrowych projektach, ale wtedy stracą one swoją mobilność i wymagać będą zezwolenia na budowę.

Niemniej jednak, w obu przypadkach jest to o wiele mniejszy wydatek niż w przypadku budowy tradycyjnego domu, a to, w jaki sposób postanowimy ulokować nasz kontenerowy dom, zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb.

Mieszkalny kontener morski – jak i za ile?

Ceny kontenerów mieszkalnych wahają się od kilkunastu, kilkudziesięciu, aż po kilkaset tysięcy złotych – a to wszystko w zależności od tego, jaki będzie nasz plan na dom. Ciężko uśrednić cenę domu z kontenerów „pod klucz” ze względu na mocno indywidualny charakter każdego projektu, ale oscyluje ona w granicach od 1500 złotych w przypadku podstawowych projektów do 3000 złotych za m2 przy zaawansowanych przedsięwzięciach. Poniższe zmienne mają gruntowny wpływ na cenę domu z kontenerów morskich i w prosty sposób obrazują to, jak zbudować dom z kontenerów.

  • rodzaj kontenera (kontener morski używany lub nowy, rozmiar kontenera morskiego)
  • ilość użytych kontenerów (projekt parterowy lub piętrowy)
  • rodzaj posadowienia (bloczki betonowe lub kompletny fundament)
  • rodzaj adaptacji kontenera mieszkalnego (sezonowy lub całoroczny)
  • wyposażenie oraz media (ogrzewanie, klimatyzacja, hydraulika, kanalizacja, pompa ciepła, RTV/AGD, wystrój itd.)

Dom z kontenerów morskich – zalety

Jak wspomnieliśmy na początku naszego wpisu, kontenery mieszkalne do niedawna w Polsce kojarzyły się raczej z mieszkaniami dla robotników budowlanych czy ze zwykłymi pomieszczaniami gospodarczymi.

Na szczęście te błędne wyobrażenia powoli odchodzą w niepamięć a domy z kontenerów morskich to strzał w dziesiątkę, który ma wiele zalet!

  • Szybka konstrukcja – znacznie szybsza niż tradycyjne metody budowlane. Mniejsze domy z kontenerów morskich mogą być gotowe do zamieszkania już w przeciągu trzech tygodni.
  • Cena – pomimo tego, że ciężko podać konkretne liczby, to z pewnością jest ona o wiele mniejsza niż w przypadku budowy domu tradycyjnego czy choćby kupna mieszkania
  • Mobilność – w przypadku kontenerów mieszkalnych bez pozwolenia można przenosić je
    z miejsca na miejsce, ile razy tylko się chce.
  • Trwałość – często można spotkać się z opinią, że kontenery morskie nie nadają się do zamieszkania, bo są nietrwałe. Nic bardziej mylnego. Są one produkowane przede wszystkim z myślą o trwałości. Ich pierwotnym celem jest przetrwanie wielu miesięcy
    i tysięcy mil na oceanicznym tankowcu wystawionym na działanie żywiołów.
  • Wolność twórczości – kontenery morskie są dostępne w różnych rozmiarach, co daje ogromną swobodę oraz morze możliwości przy tworzeniu zarówno tych największych jak i najmniejszych domków. Wyraź swój styl!

Luksusowe domy z kontenerów

Mieszkanie w domu z kontenerów często postrzegane jest jako niewygodne, problematyczne i traktowane zazwyczaj jako rozwiązanie „letniskowe”. Nic bardziej mylnego! Wyposażenie kontenerów tak naprawdę uzależnione jest wyłącznie od naszej wizji i budżetu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w naszym projekcie uwzględnili, chociażby system inteligentnego domu, automatyczne rolety, kuchnię na zamówienie, gres czy terakotę w łazience. Istnieje wiele firm wykonujących luksusowe domy z kontenerów morskich, które wcale nie odbiegają od tych tradycyjnie budowanych. Kontener również może być synonimem luksusu — tak jak willa!