Do czego służy kontener budowlany?

Kontenery morskie od lat służą ludziom nie tylko w transporcie, ale i również w wielu innych dziedzinach życia i gospodarki. Przykładowo, w naszym poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy kontener mieszkalny, który śmiało może konkurować z tradycyjnym domem. Chcemy przedstawić Wam kolejny rodzaj kontenera, który bardzo często jest nieodłącznym towarzyszem każdego placu budowy, ale i nie tylko. Przed państwem – kontener budowlany.

Kontener budowlany – trochę definicji

Jak powszechnie wiadomo, każda budowa potrzebuje odpowiedniego zaplecza w postaci pomieszczenia socjalnego, szatni, magazynu na narzędzia i sprzęt czy miejsca na odpady budowlane, takie jak gruz. Można oczywiście wybudować tzw. “komórki” czy prowizoryczne szopy, ale miejsce pracy na budowie wymaga jednak wszelkich środków bezpieczeństwa i stabilnych konstrukcji, które będą mogły zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Kontenery budowlane służą nie tylko do przechowywania rzeczy na placu budowy. Ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość dostosowania do różnych celów mają szerokie spektrum zastosowań, co czyni je niezwykle przydatnymi na budowie.

Rodzaje kontenerów budowlanych

Nieskończenie wiele możliwości adaptacji kontenera morskiego daje nam niemałe pole do popisu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi funkcjonalność. Istnieje wiele wariantów kontenerów budowlanych, które stosowane są w zależności od potrzeb na placu budowy. Oto najpopularniejsze rodzaje oraz ich zalety:

  • magazyn na sprzęt i narzędzia – kontener budowlany jest idealny do przechowywania narzędzi, sprzętu i innych materiałów roboczych. Nie tylko chroni nasz sprzęt przed warunkami atmosferycznymi, ale i również przed kradzieżą. Dodatkowo kontenery takiego rodzaju kontenery magazynowe mogą być wyposażone w oświetlenie, stoły warsztatowe, regały i wiele innych udogodnień.
  • magazyn do przechowywania materiałów budowlanych – kontener budowlany może służyć również jako odpowiednie miejsce do przechowywania materiałów budowlanych takich jak cement, stal, okna, drzwi, czy inne elementy budowlane, które również mogą ulec zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych lub zostać po prostu skradzione.
  • zaplecze socjalne – istotnym jest, żeby nasi pracownicy nie musieli jeść swojego śniadania czy obiadu pośród narzędzi, gruzu i kurzu. Na placu budowy bardzo ważnym jest, abyśmy zapewnili miejsce, w którym będzie można w spokoju odbyć przerwę i się posilić, a w przypadku pracowników delegowanych – wyspać. Dzięki odpowiedniej adaptacji kontener budowlany może być idealnym zapleczem socjalnym z dobrymi warunkami mieszkalnymi.

Kontener budowlany – wynajem czy kupno?

Szeroki wybór kontenerów oraz firm, które specjalizują się w ich wynajmie sprawia, że możemy wybrać odpowiedni rodzaj i korzystać z niego tyle, ile potrzebujemy – nie obciążając znacznie naszego budżetu – zwłaszcza w przypadku budowy. Dodatkowo, w przypadku wynajmu kontenera budowlanego nie musimy się martwić o to, co z nim zrobić po zakończeniu budowy. W przypadku jednorazowej budowy warto pomyśleć nad wynajmem kontenera budowlanego.

Kontener budowlany cena

Ceny kontenerów budowlanych zależą przede wszystkim od rodzaju adaptacji oraz samego stanu technicznego kontenera. Małe używane stróżówki oraz podstawowe kontenery magazynowe możemy dostać już od pięciu tysięcy. Rozbudowane instalacje, zwłaszcza te fabrycznie nowe mogą kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Warto zatem rozważyć wynajem kontenera budowlanego, jeżeli mamy w planach jednorazową budowę.