Do czego służą kontenery składane?

Transport jest jednym z najistotniejszych filarów światowej gospodarki. Bez niego postęp technologiczny nie byłby możliwy w takim stopniu, w jakim możemy go dziś obserwować. Mało tego – cały czas poszukiwane są nowe rozwiązania. Mają one na celu ograniczenie kosztów transportu. Czy nowatorski pomysł na kontenery składane ma szansę zaistnieć w świecie logistyki?

Wymiana towarowa na całym świecie w miażdżącej większości należy do transportu drogą morską. Szacuje się, że obecnie w transporcie znajduje się od około 25 do 40 milionów kontenerów morskich przewożących towary. Ponad 80% z nich znajduje się na statkach towarowych.

Kontenery składane morskie

Nie każdy z kontenerów morskich po rozładunku jest ponownie załadowywany. Zastanawialiście się kiedyś, ile z nich podczas jednego kursu płynie niezaładowanych? Kilkadziesiąt, setki, a może i tysiące. Biorąc pod uwagę, że kontenerowce kursują nieprzerwanie, to ilość „pustych” kontenerów, które są w obiegu, można sobie z łatwością wyobrazić. Na przekór marnowaniu miejsca wystąpiła holenderska firma HCL ze swoim innowacyjnym rozwiązaniem – 4Fold. Jest to prototyp składanego kontenera morskiego. Zmniejsza on swoje rozmiary aż o 75% gdy jest niezaładowany. Oznacza to, że 4 złożone kontenery będą zajmowały tyle samo miejsca co jeden tradycyjny. Producent przekonuje, że to nie jedyna zaleta. 4Fold pozwala również ograniczyć nakład pracy oraz czasu przy rozładunku na terminalu, a także przyczynia się do ograniczania śladu węglowego. Czy takie rozwiązanie ma szansę zaistnieć w transporcie morskim? To się jeszcze okaże, ponieważ wielu ekspertów „kręci nosem” gdy mowa o wytrzymałości takich konstrukcji. Z pewnością będziemy się temu przyglądać.

Składany kontener magazynowy

Odłóżmy prototypy na bok i skupmy się na tym, co sprawdzone i dostępne na rynku. Kilka wpisów temu mówiliśmy o kontenerach magazynowych, które świetnie nadają się jako warsztat, garaż czy przechowalnia sprzętu. Ale co w przypadku, gdy na jakiś czas nie będziemy potrzebować naszego mobilnego kontenera magazynowego? Wtedy nasz magazyn trzeba będzie zostawić na miejscu, przenieść lub w ostateczności sprzedać.

Kontener składany magazynowy to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie posiadanie mobilnej przestrzeni magazynowej, ale również jej oszczędności – zwłaszcza gdy magazyn przestaje być chwilowo potrzebny.

Składane kontenery magazynowe najczęściej skonstruowane są z ocynkowanej blachy i podłogi z płyt OSB, a sam montaż takiego kontenera zajmuje zazwyczaj nie więcej niż godzinę. I to dwóm osobom!

Należy przede wszystkim pamiętać, że składany kontener magazynowy nie jest tak wytrzymały i masywny jak kontener morski. Większość takich magazynów po złożeniu wszystkich elementów waży przeważnie dwa-trzy razy mniej niż 20-stopowy kontener morski. Nadrabia on jednak łatwością montażu oraz tym, że do jego transportu nie potrzeba aż tak ciężkiego sprzętu jak w przypadku kontenerów morskich.

Kontenery składane cena

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem składanego kontenera magazynowego, to spieszymy z informacją, że ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za nowy egzemplarz. Większość firm na rynku oferuje wiele rodzajów oraz konfiguracji kontenerów tego typu, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni magazyn dla siebie.

Tak samo jak w przypadku magazynów z kontenerów morskich, kontenery składane mogą być wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia – instalację elektryczną, wentylację czy odpowiednie drzwi. Trzeba jednak pamiętać, że to nadal nie jest kontener morski, przez co konstrukcja oraz wytrzymałość będzie zupełnie inna!

Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące kontenerów morskich czy składanych to bardzo chętnie na te pierwsze odpowiemy, a te drugie rozwiejemy. Zapraszamy do kontaktu!