Woda na dachu kontenera – w jaki sposób ją odprowadzić

Odprowadzanie wody z dachu kontenera jest niezwykle istotne z punktu widzenia dbałości o jego stan techniczny. Sprawnie działający system odprowadzania wody ma kluczowe znaczenie dla trwałości dachu oraz uniknięcia potencjalnych szkód związanych z zaleganiem wody. W tym wpisie omówimy rozwiązania, dzięki którym zapobiegniemy problemom związanym z uszkodzeniami dachu spowodowanymi zaleganiem wody.

Woda na dachu kontenera

Dach kontenera morskiego jest płaski i skonstruowany z tych samych materiałów co jego ściany – z ryflowanej blachy. Woda z powierzchni dachu kontenera morskiego spływa samoistnie, grawitacyjnie po ścianach. Jednak często zdarza się, że część opadów zalega na dachu, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie wystąpienia ognisk korozji.

Odpowiednie umiejscowienie i wypoziomowanie kontenera

Jak wspomnieliśmy wyżej, dach kontenera morskiego jest specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby woda z opadów deszczowych mogła swobodnie z niego spływać – w większości przypadków na dachu na odpowiednio wypoziomowanego kontenera woda nie powinna zalegać. Aby zabezpieczyć nie tylko dach, ale i również ściany oraz podłogę kontenera, pamiętajmy o wybraniu odpowiedniego miejsca do umieszczenia kontenera, które nie będzie podatne na zalewanie wodą deszczową np. takie jak zagłębienia terenowe, które mogą prowadzić do gromadzenia się wody wokół kontenera.

Systemy rynnowe i rury spustowe

Jednym z najpowszechniejszych rozwiązań do odprowadzania wody deszczowej z dachu kontenera są systemy rynnowe i rury spustowe. Rynny zamontowane na krawędziach dachu zbierają wodę deszczową, która jest następnie kierowana do rur spustowych. Rury te transportują wodę na zewnątrz budynku lub do systemu kanalizacyjnego. Ważne jest, aby systemy rynnowe i rury spustowe były prawidłowo zainstalowane i regularnie konserwowane, aby zapewnić swobodny przepływ wody. Ten sposób pozwala również zapobiec nadmiernemu spływowi wody po ścianach kontenera dzięki odprowadzaniu jej za pośrednictwem rur spustowych z dala od podłoża kontenera.

Regularna konserwacja dachu kontenera

Aby zapewnić skuteczność systemu odprowadzania wody z dachu oraz zadbać o stan techniczny naszego kontenera niezbędna jest regularna konserwacja i sprawdzanie stanu dachu. Należy regularnie kontrolować jego powierzchnię pod kątem wgnieceń oraz ognisk rdzy. Powinniśmy zwrócić uwagę również na stan uszczelek na dachu, szczególnie wokół otworów dachowych i miejsc, gdzie przymocowane są elementy konstrukcyjne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i farb antykorozyjnych, mających również właściwości izolacyjne, które możemy zastosować jako dodatkowe zabezpieczenie dachu naszego kontenera.

Podsumowując, regularna inspekcja, konserwacja, czyszczenie i zabezpieczanie przed korozją są kluczowymi elementami dbania o dach kontenera morskiego. Ważne jest, aby podejmować działania profilaktyczne i reagować na wszelkie potencjalne problemy, aby zapewnić długotrwałą trwałość i funkcjonalność dachu kontenera.

Pozdrawiamy!
SeaBox