Stadion z kontenerów

974 jest zarówno numerem kierunkowym Kataru jak i liczbą kontenerów z których został zbudowany pełnowymiarowy, pierwszy na świecie stadion z kontenerów morskich w Katarze na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022. Weźmy tę konstrukcję pod lupę i przyjrzyjmy jej się z bliska.

Stadion 974 jest jednym z siedmiu stadionów zbudowanych w celu rozgrywek MŚ 2022. Stadion może pomieścić ok 44 tysiące widzów i znajduje się w Ras Abu Aboud w Doha. Nie sposób nie zwrócić uwagi na jego wyjątkową konstrukcję – stadion został zbudowany w całości z używanych kontenerów morskich. Motywem przewodnim całego przedsięwzięcia jest ekologia – stadion stworzony z materiałów recyklingowych przeznaczony jest do rozebrania i powtórnego wykorzystania w razie potrzeby. To jedyny nieklimatyzowany stadion zbudowany na potrzeby turnieju, dlatego na Stadionie 974 odbywały się tylko wieczorne mecze. Misa stadionu eliminuje potrzebę klimatyzacji, ponieważ jest zaprojektowana do naturalnej wentylacji. Jest to zgodne z założeniami dot. ekologii projektu.

Pierwszy na świecie stadion z kontenerów

Śmiały projekt jest pierwszą na świecie tego typu konstrukcją i swego rodzaju hołdem dla długoletniego udziału Kataru w światowym handlu i żegludze. Pierwszym meczem rozegranym podczas MŚ 2022 był mecz Polska – Meksyk, który odbył się 22 listopada 2022. Obiekt powstał między innymi z kontenerów morskich, prefabrykatów i ogromnej ilości elementów stalowych. Stadion posiada w pełni kryte, dwupoziomowe trybuny, które zapewniają miejsce dla około 44 tysięcy kibiców. Jest to pierwszy na świecie tymczasowy, rozbieralny stadion w historii mistrzostw świata w piłce nożnej. Budowa trwała około trzech lat – rozpoczęła się w 2018 roku i została ukończona w 2021.

Ciemna strona stadionu 974 i innych obiektów sportowych w Katarze

Zgony, rzekome wykorzystywanie i nadużycia migrantów – głównie z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki Wschodniej – pracujących w budownictwie są przedmiotem zainteresowania organizacji praw człowieka i mediów. W odpowiedzi na tę krytykę Katar wprowadził ochronę pracy i zakończył system kafala, który uniemożliwia imigrantom zmianę pracy. Jednak niektórzy obserwatorzy kwestionują skuteczność tych zmian, przy minimalnej płacy wynoszącej nieco ponad 1 euro za godzinę i wątpią, czy reformy systemu kafala faktycznie miały miejsce. Według Amnesty International w trakcie budowy obiektów przeznaczonych na MŚ 2022 w Katarze życie straciło ponad 15 tysięcy pracowników.

Ile kosztuje stadion z kontenerów?

Według nieoficjalnych źródeł stadion 974 zgodnie z założeniem był najtańszą konstrukcją stworzoną specjalnie na potrzeby MŚ w Katarze. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 200 milionów dolarów. Dla porównania trzy najdroższe stadiony wzniesione w celu rozgrywek piłkarskich kosztowały kolejno 847, 767 oraz 700 milionów dolarów.

Macie już pomysł, gdzie mógłby powstać taki obiekt w naszym kraju? Koniecznie dajcie nam znać, a pomożemy znaleźć odpowiednią ilość kontenerów.

Pozdrawiamy!
SeaBox