Kontener wojskowy

Przeglądając popularne portale aukcyjne, możemy natknąć się na ciekawe oferty dotyczące kontenerów. Profesjonalne konwersje na domki letniskowe, mobilne punkty gastronomiczne czy baseny — to nie wszystko, co przykuwa uwagę. Jeżeli interesujemy się militariami, historią czy majsterkowaniem – warto przyjrzeć się kontenerom wojskowym. W tym wpisie dowiemy się nieco więcej o kontenerach z demobilu!

Demobil to nic innego jak sprzęt wojskowy, który został wycofany z użytku w armii i odsprzedany cywilom. Mając na myśli sprzęt, mówimy tu dosłownie o wszystkim. Odzież, ekwipunek, motocykle, samochody, czołgi (naprawdę), a także kontenery wojskowe. I to właśnie ten ostatni element będzie tematem dzisiejszego wpisu. Co sprawia, że kontenery wojskowe są jedyne w swoim rodzaju? Zacznijmy od tego, że sprzęt z demobilu jest przez wielu uważany za niezniszczalny. Mówi się, że jest niezawodny i jedyny w swoim rodzaju. Nie bez powodu. Rzeczy z demobilu charakteryzują się nie tylko wytrzymałością. Są przede wszystkim bardzo oryginalne. Oprócz tego, za każdym elementem pochodzącym z demobilu stoi kawał historii. W końcu to sprzęt wyprodukowany dla armii w konkretnych celach. W jakiej jednostce służył, kto z niego korzystał i jaka jest jego historia? To właśnie dzięki temu demobil cieszy się niezwykle dużą popularnością.

Kontenery wojskowe z demobilu

Kontenery tworzone dla wojska mają niewiele wspólnego z kontenerami morskimi. Owszem, nadal są to zazwyczaj prostokątne, metalowe pudła, ale ich zastosowanie oraz konstrukcja znacząco się różnią. Jakie więc zastosowanie mają kontenery wojskowe i jakie są ich rodzaje? Najpopularniejsze rodzaje kontenerów wojskowych to: zaplecza socjalne, zaplecza gastronomiczne, zaplecza sanitarne oraz kwatery mieszkalne. Oprócz tego możemy również natknąć się na białe kruki. Są to kontenery z agregatami prądotwórczymi, sprzętem warsztatowym czy urządzeniami rozpoznawczymi. Duża część z tych kontenerów jest zdjęta z zabudowy samochodów ciężarowych lub osadzona na specjalnych przyczepach samochodowych.

Kontener wojskowy aranżacja

Duża część ogłoszeń z kontenerami wojskowymi dotyczy używanych jednostek, z czego wiele z nich może być w opłakanym stanie – pogięty, zardzewiały albo z ubytkami. Czy oznacza to, że nie ma sensu poświęcać im uwagi? Nic bardziej mylnego! Jak wspomnieliśmy wyżej, sprzęt z demobilu, w tym kontenery wojskowe mają swoją unikalną historię, a także niepowtarzalną konstrukcję i rozwiązania – w końcu sprzęt wojskowy z definicji musi być solidny i niezawodny w każdych warunkach!

Gdy już podejmiemy decyzję o zakupie i chęci odrestaurowania bądź aranżacji kontenera wojskowego, musimy pamiętać, że zazwyczaj będzie to pracochłonnny proces, na który poświęcić będziemy trzeba niejedno popołudnie. Zakres prac oczywiście będzie zależał od stanu kontenera oraz tego, co tak naprawdę będziemy chcieli z niego zrobić. Jednym z pomysłów na aranżację kontenera wojskowego może być odtworzenie jego pierwotnego stanu – od rekompozycji cech zewnętrznych takich jak: malowanie, emblematy, drzwi, okna, czy uchwyty, przez uzupełnienie wyposażenia i naprawę instalacji elektrycznej, aż po przywrócenie mu pełnej funkcjonalności. Wojskowy kontener po takim zabiegu będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów. Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie wyjątkowych cech kontenera wojskowego takich jak solidna konstrukcja oraz nietuzinkowy wygląd jest stworzenie na jego bazie mobilnego warsztatu lub campingu – zwłaszcza jeżeli kontener wojskowy jest na przyczepie samochodowej.

Niezależnie od tego, co zamierzamy zrobić z wojskowego kontenera, który pochodzi z demobilu, to w większości sytuacji konieczne będą skrupulatne oględziny jego stanu technicznego. Istnieje szansa, że kontener wojskowy, zanim trafił w ręce osoby prywatnej, mógł stać w zaroślach lub innych miejscach, w których panują niesprzyjające warunki. Czasami więc nieuniknione będą naprawy blacharskie.

Kontener wojskowy — cena

Choć większość kontenerów wojskowych, które możemy znaleźć na portalach aukcyjnych, nie jest drogich — nie dajcie się zwieść. Znaczna część z nich to używane, samodzielne konstrukcje lub zabudowy samochodowe. Nierzadko są w kiepskim stanie, przez co do ceny początkowej i kosztów aranżacji, należy doliczyć kwotę, którą będziemy musieli przeznaczyć na naprawę elementów blacharskich, co czasami daje sumę kilkukrotnie większą od ceny początkowej. Można oczywiście celować w droższe egzemplarze – te, które są zachowane w dobrym stanie, lub fabrycznie nowe. Nie jest to natomiast prosta sprawa, ponieważ trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie – takie ogłoszenia pojawiają się niezwykle rzadko, i niezwykle szybko znikają.