Kontenery hakowe

Dzisiejszym tematem będzie ciężki sprzęt. Sprzęt, który jest niezwykle pomocny podczas intensywnych prac budowlanych, wyburzeniowych oraz przy wielu innych, trudnych „robotach”. Jeżeli zastanawiacie się, czym są kontenery hakowe i do czego służą, to w tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytania.

Aby ułatwić Wam zrozumienie całego tematu, odstawimy na razie kontenery hakowe na bok. Na początek zajmiemy się tzw. Hakowym systemem przeładunkowym. Aby cały system sprawnie działał, potrzebne do tego jest odpowiednie urządzenie hakowe. Występuje ono zazwyczaj w postaci specjalnej zabudowy hydraulicznej montowanej w samochodach ciężarowych lub jako przyczepa do hakowca. Następnie, w kontenerach przeznaczonych do tego systemu mamy szyny i specjalny rodzaj mocowania przypominający ucho, które zapinane jest hakiem za pomocą urządzenia hakowego. Pewnie myślicie – „ale po co takie dziwactwa?”. Już tłumaczymy. Dzięki takiemu „zapięciu” system hakowy umożliwia obsługę kontenera na wielu płaszczyznach. Można zamontować go na samochód oraz manewrować nim w pionie, co jest bardzo przydatne podczas prac budowlanych czy utylizacji odpadów.

Kontenery hakowe a kontenery morskie

Niech podobieństwo w nazewnictwie Was nie zmyli. Kontenery hakowe różnią się znacząco od kontenerów morskich, ale to nie znaczy, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Kontener hakowy może przypominać wagon kolejowy i najczęściej spotkać go można w formie otwartej – bez dachu. Jako że służy do ciężkich robót i raczej nikt nie obchodzi się z nim jak z jajkiem, kontener hakowy posiada liczne wzmocnienia podłogi, burt oraz zaczepów. Zakres ładowności kontenerów hakowych wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu ton!

Tak samo jak kontenery morskie, kontenery hakowe występują w różnych konfiguracjach. Wyróżnić możemy wersje z niskimi oraz wysokimi burtami, które w zależności od konfiguracji mogą być stałe lub otwieralne. Często spotkać możemy kontenery hakowe wywrotki z otwieranym dachem i tylną klapą co sprawdza się przy transporcie kruszywa i ziemi.

Na rynku można znaleźć również kontenery z otwieranymi burtami, które będą przydatne w transporcie towarów o dużych gabarytach takich jak duży zwój z kablem czy urządzenia techniczne. Jak widać — kontener hakowy służy przede wszystkim do ciężkich prac budowlanych, ale i nie tylko. Z takim rodzajem kontenera spotkać możemy się również w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką komunalną czy remontami.

Kontener hakowy wynajem, używany, nowy – cena

Jeżeli wiecie już, do czego służy kontener hakowy i myślicie, że przydałby się w Waszym przedsiębiorstwie czy podczas remontu lub oczyszczania placu budowy z gruzu, to warto zapoznać Was z cenami kupna i wynajmu. Nowy i używany kontener hakowy będzie dobrym rozwiązaniem podczas gdy prowadzimy przedsiębiorstwo, w którym moglibyśmy wykorzystać taki rodzaj kontenera do świadczenia odpowiednich usług. Cena używanego kontenera hakowego waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od rozmiaru, natomiast nowy kontener to koszt rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Idealnym rozwiązaniem na jednorazową „akcję” będzie wynajem takiego kontenera – na przykład podczas remontu czy oczyszczania placu budowy z gruzu. Wynajęcie takiego kontenera kosztuje kilkaset złotych za dobę. Dodatkowo wiele firm oprócz wynajmu oferuje pełen zakres usług w postaci transportu kontenera, załadunku oraz utylizacji odpadów.

Podsumowując – kontenery hakowe stworzone są z myślą o ciężkiej robocie i ciągłej eksploatacji. Ich solidna konstrukcja oraz wykorzystanie systemu hakowego pozwala na szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach.  Jeżeli planujecie w przyszłości budowę domu czy kompletny remont mieszkania – koniecznie weźcie pod uwagę kontener hakowy!