Kontener zbiornikowy jest znany również jako kontener cysterna i jest jednym ze specjalistycznych rodzajów kontenera morskiego. Taki kontener przede wszystkim idealnie sprawdza się do przewożenia płynnych ładunków. W jakich rozmiarach występuje, co można w nim transportować oraz jakie są zalety takiego kontenera? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej!

Kontenery zbiornikowe dają możliwość przewozu wszelkiego rodzaju cieczy, gazów i chemikaliów. Możecie w nich przewozić płyny spożywcze i przemysłowe, materiały niebezpieczne, żrące, a także wybuchowe, toksyczne i łatwopalne. Na rynku dostępne są różnego typu kontenery cysterny, z których każdy służy do określonego celu.

Kontener zbiornikowy – konstrukcja

kontener zbiornikowy

Kontenery zbiornikowe są specjalistycznym rodzajem kontenerów, które służą między innymi do transportu gazów, cieczy lub materiałów niebezpiecznych. Zgodnie ze standardowymi specyfikacjami ISO, kontenery zbiornikowe są zwykle otoczone stalową ramą o wymiarach 20 ‘x 8′ x 8,6’ (rozmiar w stopach). Są to ogólne, międzynarodowe standardowe wymiary kontenera 20-stopowego. Zbiorniki, które zamknięte są w stalowej ramie, najczęściej są produkowane ze stali nierdzewnej, otoczone izolacją i zewnętrzną warstwą aluminium lub poliuretanu. Cysterna wyposażona jest zazwyczaj we włazy i zawory, które służą do jej obsługi. Istnieją również rodzaje kontenerów zbiornikowych, które podzielone są na kilka komór. W każdej z nich możecie transportować inny ładunek. Kontener cysterna występuje najczęściej w rozmiarze 20-stopowym i mieści od 17 000 do 26 000 litrów ładunku.

Co można przewozić w kontenerze zbiornikowym?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w cysternach kontenerów zbiornikowych transportuje się głównie ciecze, gazy oraz chemikalia. Każdy kontener-cysterna przystosowany jest odpowiednio do danego rodzaju substancji poprzez klasy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). W takich kontenerach transportuje się głównie żywność (oleje roślinne, alkohole, wodę, soki czy mleko), ale również produkty przemysłowe (ropa naftowa, chemikalia, gaz czy oleje przemysłowe). Grubość ścian cysterny, rodzaj izolacji i ciśnienie operacyjne każdego kontenera cysterny są różne w zależności od tego, jaki typ produktów ma być w nich transportowany.

Jakie zalety ma kontener zbiornikowy?

Kontenery cysterna mają niewątpliwie dużo zalet — od łatwego transportu płynów po zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i ochrony ładunku.

 • Są solidne i przystosowane do transportu z innymi kontenerami.
 • Jeśli chodzi o transport płynów, kontenery zbiornikowe są niezawodną i opłacalną opcją, ponieważ zanim trafią na rynek, przechodzą szereg obowiązkowych inspekcji i testów. Spełniają one normy ISO.
 • Są bezpieczne. Każdy kontener zbiornikowy stosuje się do określonych rodzajów towarów – spożywczych, przemysłowych czy niebezpiecznych.
 • Kontenery te najczęściej różnią się od siebie konstrukcją i wyposażeniem, dzięki czemu możemy odpowiednio dobrać kontener do przewożonego ładunku.
 • Są oszczędne i łatwe w obsłudze. Dzięki włazom i zaworom kontenery zbiornikowe nie wymagają dużego wysiłku podczas załadunku i rozładunku.
 • Kontener cysterna o długości 20 stóp mieści aż o 50% – 60% więcej cieczy w porównaniu do standardowego kontenera, w którym ten sam towar byłby w beczkach.
 • Są ekologiczne — kontener zbiornikowy dzięki solidnej konstrukcji sprawia, że transport ładunku jest bezpieczny i ekologiczny. Nie ma mowy o wyciekach.

Kontener cysterna – podsumowanie

Kontenery zbiornikowe mają szereg zastosowań w szeroko pojętym transporcie i przemyśle. Mogą przewozić:

 • soki,
 • wodę,
 • oleje spożywcze,
 • ropę naftową,
 • chemikalia,
 • nawozy,
 • materiały niebezpieczne.

Zgodność kontenera cysterny z normami ISO pozwala na wygodny transport, który odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku zwykłego kontenera morskiego. Dzięki solidnej konstrukcji ogranicza się ryzyko wycieków do minimum. Przekłada się to na zapewnienie bezpiecznego i ekologicznego transportu płynów. Ponadto, dzięki zastosowaniu systemu włazów i zaworów są łatwe w obsłudze.