
Przy okazji ustalenia formalności związanych z zakupem kontenera pojawia się jednocześnie pytanie odnośnie jego dostawy lub sposobu odbioru. Zdecydowana większość klientów preferuje obsługę kompleksową czyli sprzedaż z dostawą. Drugą możliwością jest odbiór organizowany samodzielnie przez klienta.
Kontenery magazynowe, chłodnicze czy biurowe sprzedawane są z placów handlowych, terminali kontenerowych, bocznic kolejowych lub depotów. Bez względu na to, czy dostawę realizuje strona sprzedająca, czy jest to odbiór organizowany przez klienta obowiązkiem sprzedawcy jest organizacja załadunku.
Transport kontenerów mgazynowych
Transport “magazynów” powinien być realizowany za pomocą naczepy podkontenerowej. Tego typu naczepa różni się od standardowej platformy i jest przystosowana do przewożenia wyłącznie kontenerów morskich. Cechą charakterystyczną takiej naczepy jest sposób mocowania ładunku przy pomocy zamka Twist-Lock. Uniwersalna konstrukcja naczepy pozwala na przewożenie kontenerów w ilości 1 x 40FT lub 2 x 20FT.
Rozładunek kontenerów magazynowych
Rozładunek kontenerów realizowany jest przy pomocy dźwigów samojezdnych typu HDS oraz standardowych dźwigów. Jeśli ilość miejsca jest wystarczająca, dobrym pomysłem jest skorzystanie z opcji HDS, operatorzy przeważnie zapinają i odpinają kontenery we własnym zakresie i sam rozładunek nie trwa długo. W przypadku dźwigów operator odpowiada wyłącznie za ruchy dźwigu, natomiast zapięcie i odpięcie kontenera przeważnie leży w gestii klienta. Niektóre firmy świadczące usługi dźwigowe na miejscu rozładunku zapewniają obecność tzw. hakowego, jest to przeszkolony pracownik, który odpowiada za zapięcie i odpięcie ładunku. Nie zaleca się wykonywania takich prac na własną rękę.
Przy porównaniu usługi dźwigowej z opcją HDS należy brać pod uwagę wiele czynników m.in.: koszt dojazdu, godziny pracy dźwigu, koszt hakowego, odległość od bazy firmy do miejsca rozładunku. Naszym zdaniem, jeśli warunki w miejscu rozładunku sprzyjają i mamy do dyspozycji wystarczającą ilość wolnego miejsca warto zdecydować się na HDS. Z kolei jeśli plac klienta jest stosunkowo mały lub jest potrzebna spora moc na dużym wysięgu – zalecamy opcję z dźwigiem.
Pozdrawiamy,
SeaBox
Author

Właściciel firmy w Seabox. Z branżą kontenerów morskich związany od 2015 roku. Prywatnie interesuje się muzyką oraz sportem.