Sztauowanie kontenerów

Poprawny załadunek kontenera morskiego jest złożonym procesem uwzględniającym wiele czynników. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu załadunek i rozładunek odbywał się ręcznie przy użyciu worków i beczek. Podczas wysyłania towarów w kontenerach morskich koniecznie jest przestrzeganie wielu procedur mających na celu zabezpieczenie ładunku jak i samego środka transportu. Co to jest sztauowanie kontenerów i dlaczego warto mieć to na uwadze?

Istnieje szereg rzeczy, o których należy pamiętać podczas załadunku kontenera. Stosując się do tych kilku wskazówek, będziemy mieć pewność, że ten z pozoru prosty proces przebiegnie nam sprawnie. Pamiętajmy – poprawnie załadowany kontener to nie tylko opłacalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Postaramy się wyjaśnić jak w efektywny i bezpieczny sposób przeprowadzić załadunek kontenera wyjaśniając tym samym co to jest sztauowanie kontenerów.

Sztauowanie kontenerów

Sztauowanie można opisać jako proces umieszczania ładunku w jednostce transportowej lub pojeździe, tak aby dotarł on do miejsca przeznaczenia w bezpieczny sposób. Odpowiednie rozmieszczenie ładunków w kontenerze jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i efektywności transportu. Klient kupujący kontener do transportu musi pamiętać, iż bardzo ważną kwestią jest „sztauowanie” kontenerów, czyli nic innego jak układanie i zabezpieczanie towaru na czas transportu. Do uszkodzenia przewożonego ładunku może dojść w trakcie transportu lub przeładunku.

Należy pamiętać, iż kontener na czas transportu w wielu przypadkach jest zamknięty i może być zabezpieczony dodatkową „plombą” lub „linką” a sam kierowca może nie wiedzieć jaki towar przewozi i czy jest on zabezpieczony w odpowiedni sposób. Samo układanie towaru w kontenerze leży w gestii strony nadającej / wysyłającej ładunek i to w interesie nadawcy jest, aby towar w wysyłanych kontenerach był odpowiednio zabezpieczony. Jeśli firma transportowa wiedziałaby o nieodpowiednim zabezpieczeniu towaru w środku, mogłaby odmówić realizacji zlecenia.

Jak sztauować kontener, czyli odpowiednie rozmieszczenie ładunku w kontenerze

Proces załadunku i rozładunku obejmuje szereg czynności, które zapewnią, że towar nie ulegnie żadnemu uszkodzeniu i skutecznie zapobiegnie jakimkolwiek zagrożeniom dla środka transportu (morskiego, lądowego czy powietrznego). Aby skutecznie załadować kontener morski, należy wziąć pod uwagę szereg kwestii:

Etap 1: Dopasuj kontener do swoich potrzeb!

Zanim wybierzemy kontener do transportu naszego ładunku musimy przede wszystkim przeanalizować to, ile towaru danego rodzaju zamierzamy transportować i na podstawie tego znaleźć odpowiedni kontener. Przy wyborze kontenera do transportu powinniśmy kierować się jego wymiarem, ładownością i rodzajem. Najpopularniejsze kontenery morskie to 20 lub 40-stopowe w różnych konfiguracjach – open-end, open-top, flat-rack, itp. Do wyboru, do koloru!

Etap 2: Przygotowanie kontenera do załadunku i jego sztauowanie

Przed załadowaniem towaru do kontenera towarowego powinniśmy sprawdzić jego ogólny stan, czystość, a także mechanizmy ryglujące. Rozkład ładunku to kolejna ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas załadunku kontenera. Ciężar towarów powinien być odpowiednio rozłożony na całej powierzchni kontenera, zapewniając stabilność podczas transportu, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo, dlatego podczas załadunku powinniśmy wykorzystać jak największy obszar podłogi kontenera nie pozostawiając żadnych pustych miejsc.

Większy i cięższy ładunek powinniśmy umieścić w kontenerze jako pierwszy – równomiernie rozłożony na jak największej powierzchni podłogi kontenera. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kontener nie będzie nadmiernie przeciążony na jednej ze stron. Lżejsze i delikatne przedmioty powinniśmy umieścić w kontenerze jako ostatnie. Dzięki temu rozkład ciężaru w kontenerze będzie zrównoważony, co przełoży się bezpośrednio nie tylko na bezpieczeństwo samego ładunku, ale i środka transportu.

Uwaga! Jeżeli nie mamy możliwości wykorzystania całej przestrzeni na podłodze kontenera, to warto wypełnić pozostałą przestrzeń workami lub poduszkami sztauerskimi. Pamiętajmy również o specjalnych uchwytach sztauerskich wewnątrz kontenera – służą one do mocowania pasów zaciskowych, z których również radzimy korzystać przy załadunku towarów.

Poniżej kilka podstawowych zasad „sztauowania” kontenerów:

  • Towary ciężkie „sztaujemy” zawsze na podłodze lub poniżej połowy wysokości kontenera. Nie należy układać towaru cięższego na lżejszym,
  • Nie należy przekraczać „maximum gross weight”, czyli dopuszczalnej ładowności,
  • Należy unikać składowania dużego ciężaru w jednej części kontenera, ciężar ładunku powinien rozłożyć się równomiernie po całej długości,
  • Ładunek należy dodatkowo zabezpieczyć wypełniając wolną przestrzeń np. „workami sztauerskimi”, ciężkie elementy należy spiąć i zabezpieczyć pasami do „uchwytów sztauerskich” wewnątrz.
  • Ładunek należy umiejscowić w kontenerach tak aby uniknąć nacisku na wrota kontenerowe lub zupełnie go wykluczyć.

Etap 3: Ostateczna kontrola kontenera i ładunku

Ostrożności nigdy dosyć – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z transportem kontenerowym! Po dokonaniu wszystkich czynności warto sprawdzić, czy nie przegapiliśmy czegoś po drodze. Pamiętajmy, że jak już ostatecznie zaryglujemy drzwi, a transport ruszy – nie ma odwrotu. Dlatego warto upewnić się, czy wszystko jest uporządkowane tak jak należy i w razie potrzeby dokonać ewentualnych zmian. Jeżeli nie dopatrzyliśmy się niczego, co wzbudzałoby naszą niepewność – transport może ruszać! Sztauowanie kontenera jest wbrew pozorom złożonym procesem, o którym należy pamiętać podczas wysyłki towarów. Odpowiednie rozmieszczenie oraz zabezpieczenie towarów podczas załadunku przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo ładunku oraz środka transportu, którym podróżuje nasz kontener.

Pozdrawiamy!
SeaBox