Rama kontenerowa

Jak powszechnie wiadomo – kontener morski zbudowany jest na bazie stalowej ramy, która otoczona blachą tworzy zamkniętą bryłę zwaną kontenerem morskim. Czy zastanawialiście się jednak w jaki sposób skonstruowana jest jedna z najistotniejszych części kontenera morskiego? Rama kontenerowa i co jeszcze? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Stal Corten – solidny budulec kontenera morskiego

Każdy element stalowego kontenera, w tym ściany, rama, poprzecznice i drzwi są wykonane ze stali Corten, zwanej inaczej blachą kortenowską. Stal Corten różni się od innych rodzajów tego materiału, ponieważ zawiera wiele stopów stali, które zostały połączone w celu zmaksymalizowania swojej odporności. Materiał ten posiada unikalne właściwości fizyczne. Nazwa Corten wywodzi się od połączenia dwóch określeń – “corrosion resistant” i “high tensile strenght”.

Budowa kontenera morskiego krok po kroku – rama kontenerowa i jej montaż

Pierwszy krok do stworzenia kontenera morskiego to wykonanie paneli ściennych. Duże zwoje blachy cięte są na odpowiednie arkusze w zależności od rozmiarów kontenera. Przechodzą one następnie proces piaskowania i fałdowania, co nadaje im wytrzymałości i falistej tekstury. Po pofałdowaniu arkuszy układa się je i zgrzewa, tworząc panel ścienny. Ostatnim krokiem do ukończenia panelu ściennego jest przyspawanie kwadratowych belek na górze i na dole ściany. Belki te są później używane do przyspawania podłogi i dachu do ściany.

Po ukończeniu panelu ściennego ekipa montażowa przechodzi do instalacji ramy podłogi. Rama podłogi składa się głównie z belek dwuteowych. Dwie dłuższe belki dwuteowe są ułożone prostopadle do siebie. Następnie mniejsze belki dwuteowe są wspawane pomiędzy dłuższe belki dwuteowe, aby utworzyć podstawę przypominającą płytę. Po zakończeniu spawania rama podłogi jest szlifowana aby upewnić się, że nie ma szorstkich połączeń spawalniczych.

Czas na przód i tył kontenera morskiego. Podobnie jak ściany boczne, drzwi wykonane są głównie z blachy falistej. Po jej odpowiednim przycięciu na krawędziach montowane są stalowe rury. Słupki narożne są następnie spawane do zamontowanych wcześniej przy podłodze belek dwuteowych.

Kontener zaczyna nabierać kształtu. Drzwi ustawiane są na miejscu na ramie podłogowej. Rama drzwi jest spawana, a następnie ten sam proces zachodzi w przypadku paneli ściennych. Uzupełnieniem całej bryły jest panel dachowy, który jest opuszczany na kontener i spawany – ot cała filozofia. W późniejszych etapach montażu przeprowadzana jest konserwacja, malowanie, nabijanie naklejek identyfikacyjnych itd.

Rama kontenerowa – co można z niej zrobić?

W Internecie znajduje się mnóstwo ogłoszeń dot. Sprzedaży samej ramy kontenerowej. Jeżeli mamy w sobie duszę majsterkowicza i w głowie siedzą nam nietuzinkowe pomysły na stworzenie czegoś ciekawego, to taka rama może stanowić dobry fundament pod wykonanie naszego projektu.