
Konstrukcje z kontenerów morskich nie przestają nas zaskakiwać. Oprócz tego, że ich popularność w naszym kraju mocno poszybowała w górę, to w ostatnich latach zaobserwować możemy coraz to bardziej innowacyjne zastosowania. Prawdopodobnie na dobre wpiszą się one w kanon budownictwa kontenerowego. Domki letniskowe, baseny, pawilony handlowe, warsztaty, a także budynki oświaty. Wszystkie, o których będzie mowa w dzisiejszym wpisie, np. szkoła modułowa czy przedszkole w kontenerze to coraz częściej spotykane rozwiązania.
Elastyczność zastosowań kontenerów morskich w budownictwie pozwala na używane ich w praktycznie na każdej płaszczyźnie naszego życia. Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było sobie to wyobrazić, ale w dzisiejszych czasach kontener morski może być naszym domem, garażem, warsztatem, kawiarnią czy sklepem. To naprawdę krótka lista rzeczy spośród setek zastosowań kontenera morskiego. Dlaczego więc nie mógłby być w pełni funkcjonalną szkołą, do której uczęszczają nasze dzieci?
SPRAWDŹ TAKŻE: KONTENER MIESZKALNY NA ZAMÓWIENIE
Szkoła z kontenera morskiego
Do tej pory w naszym kraju zrealizowano już szereg inwestycji związanych z budową modułowych szkół na bazie kontenerów morskich. Jak to w życiu bywa – sceptyków nie brakuje. I choć nierzadko takie pomysły spotykały się ze skrajnymi, niezbyt przychylnymi opiniami, to w ostateczności spełniały swoje zadanie. Funkcjonalnością nie odbiegają one od tradycyjnego budownictwa.
Dobrym przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 3 w podwarszawskich Ząbkach, gdzie już w 2013 roku władze miasta zdecydowały się na stworzenie całego skrzydła budynku na bazie kontenerów. Decyzja podyktowana była przede wszystkim koniecznością rozwiązania problemu niedoboru miejsc w szkołach. Szkoła modułowa okazała się strzałem w dziesiątkę. Całość kontenerowej inwestycji pozwoliła na stworzenie 250 miejsc dla uczniów. Mają oni do dyspozycji to, co oferuje tradycyjne budownictwo. Znajdziemy tam: sale lekcyjne, świetlicę, stołówkę, salę zabaw oraz toalety. Nie zapomniano również o kadrze nauczycielskiej. Ma ona do dyspozycji osobne łazienki, pokój nauczycielski oraz pomieszczenie socjalne. Oprócz modułowej szkoły w podwarszawskich Ząbkach w naszym kraju istnieje o wiele więcej kontenerowych inwestycji, które obejmują również żłobki oraz przedszkola, co tylko utwierdza w przekonaniu, że takie rozwiązania mają prawo bytu i spełniają swoje zadanie.
Szkoła modułowa – zalety
Główną przewagą szkoły modułowej nad tradycyjnym budownictwem jest koszt inwestycji oraz czas jej realizacji. Jest to kluczowe, jeżeli w krótkim czasie trzeba zapewnić miejsce do nauki dla dużej liczby uczniów. Słowo klucz – modułowość. Jeżeli pojawi się potrzeba stworzenia dodatkowych miejsc w postaci dodatkowych sal lekcyjnych czy hali gimnastycznej dla uczniów to zawsze można „dołączyć” kolejny prefabrykowany budynek kontenerowy do szkoły w przeciągu kilku tygodni. W przypadku tradycyjnego budownictwa musielibysmy się liczyć z terminami rzędu kilku miesięcy. Są to też ogromne koszty oraz duża ilością hałasu i bałaganu związanego z placem budowy.
Szkoła modułowa, żłobek, czy przedszkole modułowe bazujące na kontenerowych konstrukcjach są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Są idealnym dopełnieniem istniejących już szkół jako dodatkowe skrzydło, czy tymczasowe miejsca dla uczniówi nauczycieli. Przydają się na czas remontu starej placówki. Pomimo tego, że z początku budzą skrajne skojarzenia i często spotykają się z negatywnymi opiniami, funkcjonalnością nie odbiegają od tradycyjnych szkół.
Sprawdź także:
Author

Właściciel firmy w Seabox. Z branżą kontenerów morskich związany od 2015 roku. Prywatnie interesuje się muzyką oraz sportem.