Witamy Was serdecznie po krótkiej przerwie. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się z bliska najciekawszym wydarzeniom ze świata kontenerów oraz logistyki, które niedawno miały miejsce. Zapraszamy do lektury!

Cyberatak wymierzony w IMO oraz CMA CGM

28 września francuska spółka CMA CGM oficjalnie potwierdziła informację, że padła ofiarą ataku hakerskiego, który skierowany był głównie w serwery obsługujące aplikację oraz strony internetowe. Wszystkie strony www spółek APL, CNC i ANL, które związane są z francuską grupą zostały zamknięte. Co ciekawe, CEVA Logistics była jedyną firmą z grupy, która nie była dotknięta atakiem szkodliwego oprogramowania. Według nieoficjalnych doniesień hakerzy zażądali okupu w zamian za odzyskanie dostępu do systemów. Dwa dni później, 30 września podobny atak został wymierzony w stronę Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Podobnie jak w przypadku CMA CGM, zaatakowane zostały serwery obsługujące serwisy internetowe, a ponadto hakerzy zablokowali dostęp do systemów logistycznych, które obsługiwane były przez personel.

IMO współpracuje z ekspertami ds. IT i bezpieczeństwa ONZ w celu jak najszybszego przywrócenia systemów, zidentyfikowania źródła ataku i dalszego ulepszania systemów bezpieczeństwa, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu

– dodała IMO w komunikacie w mediach społecznościowych. Niewykluczone, że za atakami hakerskimi stoi ta sama grupa.

Maersk zbuduje hurtownię farmaceutyczną  w podwarszawskim Mszczonowie

Jeden z największych operatorów kontenerowych, Maersk, ogłosił plan inwestycyjny dotyczący budowy hurtowni farmaceutycznej, która będzie uzupełnieniem istniejącego już centrum magazynowo – dystrybucyjnego Maerska w Mszczonowie, które posiada wydzielone sekcje produktów zdrowotnych dla ludzi i zwierząt. Rzecznik prasowy duńskiego konglomeratu oznajmił również, że centrum magazynowo – dystrybucyjne wzbogacone będzie o nowoczesne możliwości przepakowywania, a także profesjonalne usługi transportowe w różnych zakresach temperatur. Opublikowane zostały również dane dotyczące najnowszej inwestycji, które zawierają kluczowe informacje na temat hurtowni:        Nowoczesny, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla obiekt dzięki zainstalowanym rozwiązaniom fotowoltaicznym, które łącznie zapewniają ok. 600 MWh rocznie. Dostępna powierzchnia: ok. 15 000m 2, wysokość operacyjna: 11,5m, przybliżona pojemność: ok. 24 000 miejsc paletowych.

W takiej branży jakość odgrywa kluczową rolę i może ją zagwarantować jedynie doświadczony i kompetentny personel, który doskonale rozumie specyficzne wymagania klientów farmaceutycznych” – powiedział dr Jakub Mach, kierownik
ds. Logistyki firmy Maersk w Polsce.

Wyciek ropy z kontenerowca floty Yang Ming u wybrzeży Nowego Jorku.

W kadłubie kontenerowca „YM Mandate”, który wieczorem 30 września zawijał do portu w New Jersey, Straż Wybrzeża zgłosiła niewielką dziurę.
Po dokładniejszej interwencji, okazało się, że przez ubytek wprost do oceanu wycieka ropa. „Wokół „YM Mandate” ustawiono wysięgnik do zatrzymywania wycieku oraz specjalne podkładki pochłaniające. Cały wyciek znajduje się obecnie w systemie wysięgnika i skimmera. Prowadzony jest również wewnętrzny transfer oleju opałowego z uszkodzonego zbiornika. Zbiornik, którego dotyczy problem, ma pojemność 1,75 miliona litrów. Ilość wyciekającego oleju nie jest obecnie znana
– podał do wiadomości Departament Ochrony Środowiska w New Jersey.

Serwis Container News próbował uzyskać więcej informacji na temat aktualnych informacji dotyczących incydentu kierując zapytanie do nowojorskiego biura Yang Ming, ale firma odmówiła udzielenia jakichkolwiek wiadomości. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo ile litrów ropy przedostało się do oceanu.

Skarb ukryty w kontenerze czeka na znalazcę w Czechach.

Brzmi jak clickbait? Z pewnością, ale ten news jednak zdaje się całkowicie prawdziwy. Pod koniec września, jeden z najpopularniejszych czeskich youtuberów, Kamil Bartošek znany szerzej jako „Kazma” postanowił zorganizować konkurs z całkiem niezłą nagrodą w dosyć nietypowy sposób. W kontenerze transportowym umieścił swojego Range Rovera Evoque, a w bagażniku samochodu zostawił milion czeskich koron zakopując kontener gdzieś na terenie Czech.

To będą poszukiwania, jakich nasz kraj nigdy wcześniej nie widział. Każdy ma szansę, by to znaleźć. Może kontener jest zakopany tuż za twoim domem? Może chodzisz po tym miejscu codziennie i nawet o tym nie wiesz? Udzielę wskazówek każdemu, kto zechce wziąć udział w wyzwaniu. Jeśli będziesz najszybszy
i odnajdziesz skarb, wszystko będzie twoje
” – mówi youtuber.

Skąd pomysł na organizację takiego przedsięwzięcia? „Kazma” w ostatnim czasie stracił swoje prawo jazdy i postanowił rozstać się z dosyć ekscentryczny sposób ze swoim samochodem, twierdząc, że i tak nie będzie mu potrzebny.

To już wszystko w dzisiejszym wpisie – pamiętajcie tylko o zabraniu latarki i mapy zanim wybierzecie się do naszych południowych sąsiadów w poszukiwaniu skarbu:) Zapraszamy do kontaktu oraz do zapoznania się z nasza ofertą!

Pozdrawiamy!
SeaBox