Kotłownia kontenerowa

Kotłownia kontenerowa, jak sama nazwa wskazuje, to mobilne pomieszczenie wyposażone we wszystkie urządzenia, które potrzebne są do wytwarzania energii cieplnej. Ciekawi Was pewnie skąd wzięło się takie rozwiązanie i czy faktycznie jest nam potrzebne? Postaramy się to wyjaśnić.

Zwykłą kotłownię zazwyczaj spotkać możemy we wnętrzach budynków. Jest to po prostu tradycyjne pomieszczenie wyposażone w stałą instalację grzewczą. Kotłownia kontenerowa to już zupełnie coś innego. To gotowe, mobilne produkty przystosowane do transportu samochodowego lub kolejowego pomieszczenie. Jest ono wyposażone w niezbędne urządzenia przygotowane do natychmiastowego uruchomienia go w wyznaczonym do tego miejscu.

Kotłownie kontenerowe — zastosowania

Kotłownie kontenerowe wykorzystuje się w takich miejscach jak inwestycje budowlane, które wymagają dostarczenia energii cieplnej jak najszybciej. Obiekty, do których doprowadzenie ciepła jest potrzebne tylko przez określony czas, lub w budynkach, w których nie ma odpowiedniego miejsca na budowę kotłowni tradycyjnej. Przykładowo, kotłownia kontenerowa może być źródłem ciepła w domu jednorodzinnym, szkole, lub zakładzie produkcyjnym. Równie dobrze może służyć podczas zwalczania szkód popowodziowych czy podgrzewania nawierzchni na obiektach sportowych, na przykład na „orliku”. Większość kotłowni kontenerowych jest gotowych do pracy w pełnym zakresie w dniu dostarczenia, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kotłownia kontenerowa – budowa

Budowa kotłowni kontenerowej opiera się przede wszystkim (prócz kontenera) na kotle – parowym lub wodnym. Może być ona zasilana różnym rodzajem paliw – gaz, olej, oraz paliwa stałe. Moce kotłowni kontenerowych wahają się od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów. Większość kotłowni kontenerowych jest przystosowana do rozbudowy o kolejne moduły. Dzięki temu można zwiększyć ich moc, co wpływa na wszechstronność zastosowania.

Kotłownia kontenerowa – wymagania

Aby kotłownia kontenerowa mogła trafić w ręce klienta, musi przejść przez szereg ścisłych kontroli i przepisów. Kontrole odbywają się zwłaszcza na etapie produkcyjnym oraz wprowadzenia do obrotu. Kontener, który będzie służyć jako kotłownia, spełnia między innymi wymagania konstrukcyjne, przeciwpożarowe, termoizolacyjne oraz wiele innych. Odpowiednie wyposażenie takiego produktu również jest traktowane priorytetowo. Sprzęt gaśniczy, instrukcje przeciwpożarowe oraz wykaz telefonów. Ale to nie wszystko. Oprócz przepisów dotyczących samej kotłowni kontenerowej istnieją osobne przepisy dla magazynów paliwa. Oczywiście, o ile takowe są przewidziane (np. paliwa stałe).

Kotłownia kontenerowa – cena

Cena kotłowni kontenerowej zależy od wielu czynników. Są to między innymi: rozmiar, moc, rodzaj instalacji czy rodzaj paliwa. Natomiast jedno jest pewne – ceny wynajmu czy zakupu kotłowni kontenerowych są mocno konkurencyjne w porównaniu do kotłowni tradycyjnych. Przekłada się to na coraz większą popularność takich instalacji. Trudno jednoznacznie określić cenę gotowej kotłowni kontenerowej. Każdy z takich produktów wykonuje się zgodnie z określonymi wymaganiami klienta. Decydując się na zakup takiej kotłowni, musimy być przygotowani na minimalny wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wielu przypadkach rozsądnym rozwiązaniem może być wynajem takiej kotłowni. Pozwoli on nam ograniczyć do minimum koszty – oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb.