Kontener typu platforma

W branży transportowej nierzadko trudnym orzechem do zgryzienia okazują się towary gabarytowe o nietypowych rozmiarach. Niestety, nie można przewieźć ich w tradycyjnym kontenerze morskim. Przeprowadzenie takich trudnych operacji transportowych umożliwia kontener typu platforma. To właśnie o kontenerach platformowych przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Kontener platformowy to nic innego jak układ podłogowy. Nie zawiera on żadnych drzwi ani ścian bocznych. Pomimo tego, że można spotkać je w rozmiarach tradycyjnych kontenerów morskich, to nie są one przeznaczone do przewozu w nich standardowego ładunku. Kontener typu platforma ma przede wszystkim za zadanie transportować wszystkie rodzaje unikalnych ładunków. Ładunków tego typu nie można przewozić w zwykłych kontenerach morskich.

Kontener typu platforma – rodzaje i konstrukcja

Kontener platformowy (ang. Platform container) pozwala na realizację transportu ładunków, które są za ciężkie, długie, za szerokie lub za wysokie dla tradycyjnego kontenera morskiego. Innymi słowy, kontener platformowy jest idealnym rozwiązaniem dla towarów ponadgabarytowych i ponadwymiarowych. Pomimo tego, że występuje w najpopularniejszych rozmiarach (20 i 40 stóp), posiada takie same wymiary jak wszystkie inne kontenery morskie. Spełnia on wszystkie normy ISO. Co za tym idzie – jego obsługa jest bezproblemowa na każdym etapie, a jego przewóz można dostosować do większości środków transportu.

Platformy wykonane są ze wzmacnianej stalowej ramy i solidnej drewnianej podłogi odpornej na wysokie obciążenia. To właśnie dzięki nim cała konstrukcja stanowi niezwykle wytrzymały grunt pod wszelkiego rodzaju gabaryty. Platformy nie posiadają żadnych ścian, ani czołowych, ani bocznych. Często mylone są z kontenerami morskimi typu Flat Rack, które posiadają jedynie ściany czołowe. Ładowność 20-stopowego kontenera platformowego to około 28 ton. Z kolei 40 stopowy kontener platformowy udźwignie ładunek o wadze aż 39 ton.

Gdzie przyda się kontener platformowy?

Kontener platformowy służy przede wszystkim do transportu ładunków, takich jak ciężkie maszyny przemysłowe, sprzęt rolniczy, sprzęt lotniczy, czy elementy farm wiatrowych. W przypadku ładunków ponadgabarytowych i ponadwymiarowych, które nie zmieszczą się na jednej platformie, można je ze sobą zespolić. Wówczas, tworzy się jeszcze większą platformę, która umożliwia bezpieczny załadunek i transport.

Podsumowując…

kontener platformowy stworzono zdecydowanie z myślą o zadaniach specjalnych. Tam, gdzie tradycyjne kontenery morskie, pomimo swojej dużej pojemności i wytrzymałości nie dadzą rady pomieścić lub udźwignąć naszego towaru, powinniśmy zdecydowanie skorzystać
z platformy, która umożliwi nam transport ładunków ponadnormatywnych.