Kontener medyczny

Kontenery to nie tylko metalowe skrzynie służące do transportu, ale coś znacznie większego. Przydają się zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi ratowanie zdrowia i życia.

Dostęp do służby zdrowia zawsze był ważną kwestią dla ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o natychmiastowe reagowanie na nagły napływ pacjentów w przypadku klęski żywiołowej, epidemii lub innego wypadku. To właśnie kontenery bardzo często zapewniają opiekę medyczną. Szczególnie w krytycznych sytuacjach, które stanowią wyzwanie dla służby zdrowia.

Kompletne zaplecze medyczne

Jednym z trendów, który pojawił się w ostatnich latach – a jeszcze niedawno w związku z pandemią COVID-19 – jest przekształcanie kontenerów morskich w mobilne placówki medyczne. Zbudowane z modułowych kontenerów morskich konstrukcje, mogą być wyposażone w niezbędne akcesoria i sprzęt medyczny. Jest on dostosowany do określonych sytuacji. Taką jednostkę wykorzystuje się do akcji ratunkowych na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Przydają się w strefach konfliktów zbrojnych, ale i również służyć tymczasowo na placu budowy. Są niezastąpione podczas festiwali czy targów. Oprócz tego, z kontenerów medycznych powstają bardziej złożone kompleksy takie jak szpitale polowe, czy ośrodki zdrowia. Dzięki kontenerom morskim, możliwości ich adaptacji i modułowości można w błyskawiczny sposób zorganizować kompletne zaplecze medyczne.

Kontener medyczny – wyposażenie

To, w co uzbrojony jest kontener medyczny, w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Jednostka, która obsługiwać będzie trzydniowy festiwal muzyczny, będzie zaopatrzona w zupełnie inny sprzęt niż gabinet weterynaryjny. Jeszcze inaczej wyposażony będzie ostatnio popularny w naszym kraju i na świecie mobilny punkt poboru wymazu, czy szczepień.

Kontenery medyczne można zaprojektować na wiele sposobów. Standardowe wyposażenie większości z nich to między innymi: izolacja, instalacja elektryczna, okna, drzwi, system wentylacyjny, regały i półki, hydraulika, armatura ze stali nierdzewnej, profesjonalne oświetlenie, podłogi, oraz szereg specjalistycznych elementów wyposażenia, który ma istotne znaczenie przy tworzeniu ściśle określonego rodzaju kontenera medycznego.

Tam, gdzie trudno o pomoc kontener medyczny okazuje się zbawienny

Niewątpliwie największą zaletą w przypadku mobilnych jednostek medycznych jest ich mobilność. Brzmi trywialnie, jednak to właśnie ta cecha gra pierwsze skrzypce, jeżeli chodzi o funkcjonalność kontenerów medycznych. Od wielu lat dostarczane są do krajów Trzeciego Świata. To właśnie tam ratują one tysiące ludzkich żyć. Tak było w przypadku epidemii eboli w Afryce lub po trzęsieniu ziemi w Haiti. Oczywiście to tylko przykłady, których jest setki. Należy pamiętać, że koszt przekształcenia kontenera w klinikę to ułamek kosztów budowy tradycyjnego budynku. Dzięki temu w biednych, odizolowanych społecznościach możliwe jest oferowanie pacjentom nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Kontenery pozwalają na szereg badań lekarskich i diagnoz przeprowadzanych przez pracowników służby zdrowia.

Tworzenie stosunkowo tanich, przenośnych i modułowych jednostek i umieszczanie ich w obszarach, które najbardziej tego potrzebują, pozwala na zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej. I tak właśnie zwykły kontener morski, nierzadko z recyklingu w akompaniamencie pracowników służby zdrowia może nieść pomoc tam, gdzie akurat jest potrzebna.