Z pewnością spotkaliście się z takim pojęciem jak izoterma. Jest to potoczne określenie na kontener izotermiczny, który wykorzystywany jest głównie do przewozu żywności oraz rzeczy, które muszą mieć zapewnione ściśle określone warunki podczas transportu. W tym wpisie dowiecie się wszystkiego o zaletach i wadach kontenerów izotermicznych oraz o tym, czym różnią się od chłodni.
Transport to przede wszystkim towary – a dokładnie ich podróż z punktu A do punktu B. Wiele z przewożonych rzeczy – czy to drogą lądową, czy morską – nie jest odpornych na warunki zewnętrzne podczas dalekich podróży. Wrażliwe towary, takie jak żywność, lekarstwa czy chemikalia wymagają zapewnienia im ściśle określonych warunków. Jest to konieczne, aby uniknąć ich gnicia lub zepsucia. Standardowe kontenery morskie niestety nie nadają się do przewożenia takich towarów.
Kontener izotermiczny — do czego służy?
Do przewozu rzeczy, które wymagają odpowiednich warunków podczas transportu, wykorzystuje się specjalistyczne kontenery izotermiczne oraz chłodnie. Dzięki nim towary, takie jak żywność, produkty farmaceutyczne, napoje, chemikalia czy świeże owoce lub warzywa, których transport często zajmuje kilka, lub kilkanaście dni dotrą do miejsca docelowego w najwyższej jakości.
Czym różni się więc kontener izotermiczny od chłodni?
„Chłodnia”, czyli kontener chłodniczy zazwyczaj dysponuje zakresem temperatur od -35 stopni Celsjusza wzwyż. W zależności od klasy może osiągać różną temperaturę, co odróżnia go od często mylonej z nim „izotermy”. Ponadto, posiada urządzenie chłodnicze. Kontener izotermiczny jest urządzeniem pozbawionym agregatu chłodniczego i wykonany jest z materiałów termoizolacyjnych. Służy do zminimalizowania wymiany ciepła pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem. Czy oznacza to zatem, że wybór chłodni będzie lepszym wyborem? Niekoniecznie!
Kontener izotermiczny czy chłodnia? Co wybrać?
Oba rodzaje kontenerów służą do zapewnienia przewożonym towarom jak najdogodniejszych warunków podczas transportu. Zapobiegają przedostawaniu się wilgoci, pyłu oraz wody z zewnątrz, a także utrzymują lub regulują temperaturę w środku. Kontener izotermiczny możemy całkiem śmiało porównać do termosu – pozwala on zapewnić wymaganą temperaturę przez dłuższy czas transportu bez wykorzystania dodatkowych urządzeń chłodniczych, przez co sprawdzi się idealnie na krótkich oraz średnich dystansach. Jest dobrym wyborem do przewozu wszelkiej maści elektroniki, wyrobów farmaceutycznych oraz świeżej żywności.
Kontener chłodnia jest zbudowany w bardzo podobny sposób co izoterma, z tą różnicą, że wyposażony jest również w specjalny agregat chłodniczy, dzięki czemu może utrzymywać stałe temperatury przez naprawdę długi czas. Chłodnia jest zazwyczaj wykorzystywana do transportu świeżych jak i głęboko mrożonych produktów i sprawdzi się podczas naprawdę długich podróży. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania specjalnych grodzi wewnątrz takiego kontenera, dzięki czemu można przewozić produkty o różnych wymaganiach pod względem temperatury.
To, czy wybierzemy izotermę, czy chłodnię, zależy tak naprawdę od tego, jaki rodzaj towaru będziemy transportować, a dokładniej od warunków, jakich ten towar wymaga. Niemniej istotny będzie też dystans, jaki nasz kontener będzie musiał pokonać – na krótkie oraz średnie dystanse doskonale sprawdzi się izoterma, a w przypadku dłuższych tras warto pomyśleć nad chłodnią. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o chłodniach czy izotermach — serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami! Oferujemy fachową pomoc w wyborze odpowiedniego kontenera do Waszych potrzeb!
Author
Właściciel firmy w Seabox. Z branżą kontenerów morskich związany od 2015 roku. Prywatnie interesuje się muzyką oraz sportem.