
Funkcjonalność, możliwość łatwego transportu oraz rozbudowy sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na postawienie kontenera na swojej działce. O jakich formalnościach musimy pamiętać? Czy grożą nam jakiekolwiek kary za ich niedopełnienie? O tym kiedy i czy w ogóle grozi Ci kara za postawienie kontenera, przeczytasz w dzisiejszym wpisie! Zachęcamy do dalszej lektury!
Kontenery morskie sprawdzają się doskonale w roli domku letniskowego, magazynu na sprzęt i narzędzia, garażu lub warsztatu na naszej działce czy podwórku, dzięki czemu stanowią one solidną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Jeżeli chodzi o kwestie prawne związane z postawieniem kontenera morskiego, zazwyczaj będziemy zobowiązani do załatwienia pewnych formalności, które zależne będą od tego jak zamierzamy z niego korzystać i w jakim miejscu chcemy go umieścić.
Pozwolenie na postawienie kontenera
Widok kontenera morskiego na działce w dzisiejszych czasach nikogo nie zaskakuje. Niezależnie od tego czy kontener pełni funkcję domku letniskowego, warsztatu czy magazynu — to rozwiązanie jest niezwykle praktyczne. Pozwala ono zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. A jak wygląda to ze strony formalnej? Potrzebujemy pozwolenia czy nie? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie! Odpowiedź na nie zależy od sposobu, w jaki będziemy korzystać z naszego kontenera.
Bez pozwolenia? Tylko do 180 dni! Inaczej grozi Ci kara za postawienie kontenera!
Kontener morski na naszej działce możemy postawić „na zgłoszenie”. W myśl „tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem” – jak wynika z Art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa Budowlanego. Co oznacza to w praktyce? Oznacza to, że po uprzednim zgłoszeniu do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta zamiaru postawienia kontenera na naszej działce, kontener będzie mógł stać tam przez 180 dni. Po upływie tego czasu zobowiązani będziemy do przeniesienia go w inne miejsce. Możecie wykorzystać nadal tą sama działka. Musicie jednak zgłosić ponowne postawienie kontenera do odpowiedniego organu). Należy pamiętać, że od momentu zgłoszenia, odpowiedni organ ma 30 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu co do możliwości postawienia kontenera. Z tej przyczyny, warto takie zawiadomienie złożyć z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli do końca tego okresu organ nie wyrazi sprzeciwu – możemy być spokojni i stawiać nasz kontener.</p?
Przypominamy najważniejsze cechy tymczasowego obiektu budowlanego!
- Kontener będzie użytkowany przez określony czas.
- Konstrukcja umożliwia przeniesienie go w inne miejsce.
- Kontener morski na działce nie jest trwale połączony z gruntem
Kontener na placu budowy
Kontenery sanitarne, socjalne czy magazynowe na placu budowy, stanowiące jej zaplecze nie wymagają pozwolenia na budowę. Zapis, który znaleźć możemy w Art. 29 ust. 2 pkt 21 Prawa Budowlanego mówi jak poniżej.
„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych”
Wszystko oczywiście pod warunkiem dopełnienia wszelkich formalności wobec głównej inwestycji!
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na kontener?
Pozwolenie na postawienie kontenera będzie nam potrzebne przede wszystkim jeżeli:
- kontener będzie trwale powiązany z gruntem
- zamierzamy korzystać z niego dłużej niż 180 dni bez zamiaru przeniesienia go w inne miejsce
Jaka kara za postawienie kontenera?
Podsumowując – w większości przypadków możemy postawić kontener na podstawie zgłoszenia. Musimy pamiętać jednak o tym, że jego konstrukcja musi umożliwiać przeniesienie go w inne miejsce. Kontener nie może być trwale połączony z gruntem, a czas jego użytkowania to 180 dni. W trakcie tworzenia zaplecza kontenerowego dla inwestycji budowlanych nie wymaga się pozwolenia na postawienie kontenera. W każdym innym przypadku będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. Kary za niedopełnienie formalności związanych z postawieniem kontenera mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu, lub kilkuset tysięcy z tytułu samowoli budowlanej, dlatego należy zwracać uwagę na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik!
Author

Właściciel firmy w Seabox. Z branżą kontenerów morskich związany od 2015 roku. Prywatnie interesuje się muzyką oraz sportem.