GARAŻ W KONTENERZE

Oto co przychodzi na myśl, gdy myślimy o budowie garażu – koparka, fundamenty, stawianie ścian, koszty, bałagan na placu oraz dużo nerwów związanych z całym przedsięwzięciem. Co więc zrobić, żeby tego uniknąć? Jak postawić garaż bez pozwolenia?

Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych garaży. Bardzo popularne „blaszaki” są tanie oraz łatwe w montażu i generalnie tutaj kończą się ich zalety. Blacha trapezowa wykorzystywana w ich konstrukcji nie przekracza zazwyczaj 0,5 mm grubości.  Przekłada się to na kiepskie bezpieczeństwo oraz żywotność. Szczelność takiej konstrukcji także pozostawia wiele do życzenia. W większości przypadków gryzonie oraz insekty nie napotkają większych problemów z zakradnięciem się do takiego garażu.

Garaż z kontenera morskiego

Jeżeli chcecie w prosty sposób postawić garaż bez pakowania się w pozwolenia, kupę dokumentów, duże koszty czy stres związany z budową tradycyjnego garażu na fundamentach to dobrze trafiliście. Garaż z kontenera morskiego jest jedną z tych rzeczy, które łączą funkcjonalność oraz trwałość tradycyjnego budynku garażowego z mobilnością i oszczędnością blaszaka!

Konstrukcja kontenera morskiego opiera się na solidnej, stalowej ramie oraz ścianach i dachu ze specjalnej blachy trapezowej o grubości 2-3 mm. Gwarantuje to absolutną wytrzymałość, zwłaszcza podczas transportu morskiego. Kontener może być wówczas podstawą spiętrzenia kilku kolejnych kontenerów – oczywiście w pełni załadowanych. Kupując kontener morski, otrzymujemy całą bryłę wraz z podłogą w przeciwieństwie do „blaszaka”. Utwierdza to tylko
w przekonaniu, że kontener garażowy zapewni bezpieczeństwo dla naszego samochodu, czy sprzętu, który będziemy w nim trzymać.

Garaż bez pozwolenia, czyli co musisz wiedzieć o kontenerze garażowym?

Przede wszystkim potrzebujemy kontener morski. Dobrym pomysłem jest kupno używanego kontenera w dobrym stanie. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan podłogi oraz blachy.

Rozmiar

Najczęstszym wyborem do adaptacji na garaż kontenerowy są kontenery 20 stopowe w rodzaju High Cube. W przeciwieństwie do regularnej „dwudziestki” są wyższe o ponad 30 centymetrów, co pozwoli nam na bezproblemowe garażowanie dostawczaka lub jeepa. Jeżeli natomiast nasz garaż kontenerowy ma służyć do przechowywania mniejszych sprzętów typu motocykl, kosiarki oraz inne artykuły gospodarcze to możemy rozważyć kupno kontenera 10 stopowego.

Podłoże

Zanim postawimy swój kontenerowy garaż, musimy zadbać o odpowiednie osadzenie go na naszym podwórku. Do najskuteczniejszych sposobów należy wykonanie posadzki betonowej lub wyłożenie kostki brukowej. Takie rozwiązania zapewniają nam trwałość na długie lata. Można również osadzić nasz garaż na minimum sześciu bloczkach betonowych, gdzie jeden przypada na każdy róg, a dwa pozostałe pośrodku każdej ściany. Musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio wypoziomować podłoże pod garaż!

Adaptacja

Jak wiecie z naszych poprzednich wpisów, kontenery można adaptować praktycznie pod każdym względem. Nie wygląda to inaczej w przypadku „przeróbki” na garaż z kontenera. Montaż instalacji elektrycznej, małego piecyka, półki narzędziowej oraz stołu warsztatowego, oraz drzwi garażowych z automatem? Nie ma sprawy! Wszystko da się zrobić dzięki solidnej konstrukcji kontenera, która wręcz prosi się o adaptację w słusznej sprawie!

Pamiętacie o tym, kontenery morskie pozwalają nam na modułowe budownictwo? No właśnie! Jeżeli kiedyś będziemy chcieli powiększyć nasz kontener o dodatkową przestrzeń na kolejny samochód lub pomieszczenie gospodarcze — bez problemu możemy dołączyć kolejne pudło do naszego garażu.

Na sam koniec kwestie kosmetyczne, bo kontener wcale nie musi straszyć. Jeżeli surowy wygląd blachy trapezowej nie wpasowuje się w styl waszego podwórka, to zawsze możecie zmienić wygląd kontenera tak samo w środku jak i na zewnątrz.  Możecie dostosować go wedle własnych upodobań, wykonując np. zewnętrzną elewację z drewna.