Basen w kontenerze morskim

Czy wiecie, że przeróbka kontenera morskiego na basen staje się coraz bardziej popularna? Budowa tradycyjnego basenu pochłania nie tylko dużo pieniędzy, ale i czasu – proces konstrukcji i instalacji potrafi być naprawdę długotrwały, a taki basen w większości przypadków będzie na zawsze związany z gruntem. Pomysł na basen w kontenerze morskim zdecydowanie wymyka się tym schematom.

Baseny kontenerowe to inaczej modułowe, często prefabrykowane baseny, które wykonane są z przetworzonych (używanych) kontenerów morskich. Zazwyczaj są tańsze w zakupie i budowie w porównaniu z tradycyjnymi basenami. Basen z kontenera to atrakcyjna, ekonomiczna alternatywa dla instalacji basenu w ziemi.

Basen z kontenera a tradycyjny basen

Większości z nas basen kojarzy się z czymś luksusowym, a co za tym idzie – kosztownym. Najczęstszym argumentem przemawiającym za przewagą basenu z kontenera nad basenem tradycyjnym jest jego przystępność cenowa. W przypadku basenów betonowych lub wkładów basenowych, które muszą być wkopane, z góry określa się lokalizację basenu, a następnie przygotowuje teren pod budowę. Zazwyczaj są to dość spore wykopy, niwelacja terenu, nie wspominając o zniszczeniach spowodowanych ciężkimi sprzętami w naszym ogrodzie. To wszystko składa się na cenę końcową tradycyjnego basenu i już w tym momencie basen w kontenerze morskim okazuje się o wiele ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Ale czy ekonomiczniejszy oznacza również efektywniejszy? Nie dla wszystkich.

W przypadku basenów tradycyjnych mamy pełną dowolność, jeżeli chodzi o rozmiar, czyli kształt, głębokość, długość i szerokość. Z drugiej strony, mówiąc o basenie z kontenera morskiego – no cóż, tutaj po prostu jesteśmy ograniczeni przez rozmiary kontenerów morskich. Oczywiście nie zapominamy o modułowości, która pozwala eksperymentować na różnych płaszczyznach, ale załóżmy póki co, że w „obrocie” są najczęściej stosowane rozmiary kontenerów, czyli 20 lub 40 stóp.

Jeżeli chodzi o wszelkie akcesoria i infrastrukturę, to oba rodzaje basenów korzystają z tych samych technologii – skimmery, filtry, dysze, środki uzdatniające wodę czy drabinki lub schody. Różnica tkwi jednak w ich umiejscowieniu. Basen z kontenera całą infrastrukturę zazwyczaj ma już wbudowaną w konstrukcję, a wszystko działa na zasadzie plug and play. Takie rozwiązanie podyktowane jest głównie ze względu na mobilność takiego basenu, o której nieco więcej powiemy w kolejnym podpunkcie. W basenach tradycyjnych wszelkie urządzenia mają nieco więcej „luzu” i zazwyczaj poukrywane są w oddzielnych pomieszczeniach, połączone wężami i rurami, a to wszystko sprawia, że basen razem z systemem jest raczej trwale związany z jednym miejscem.

Basen w kontenerze – kluczowe zalety i podsumowanie

Po pierwsze, czyli to, o czym już wspominaliśmy, cena. Kompletny koszt wybudowania tradycyjnego basenu ogrodowego waha się od 100 do nawet 150 tysięcy złotych wliczając w to nieckę basenową (betonową, poliestrową lub drewnianą), koszt montażu oraz robót ziemnych, podstawowa infrastruktura basenowa, wykończenie oraz zaaranżowanie otoczenia basenu. Dla porównania w pełni wyposażony basen z kontenera możemy dostać już od 50-60 tysięcy złotych, a dzięki jego mobilności i zintegrowanej infrastrukturze możemy korzystać z niego praktycznie od razu. Kwestia mobilności jest również niezwykle istotna ze względu na pełną dowolność w umiejscowieniu basenu z kontenera. Jeżeli znudzi nam się jego dotychczasowe umiejscowienie lub będziemy mieli w planie rearanżację naszego ogródka, możemy bez problemu umieścić go w innym miejscu. Nie wspominając już o tym, że zrobimy to bez konieczności wkopywania go głęboko w ziemi.

Baseny kontenerowe są nietuzinkową alternatywą, która coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na swoje unikalne zalety. W kilku aspektach ustępują tradycyjnym basenom, jednak w żadnym wypadku ten fakt ich nie dyskwalifikuje. Jesteśmy pewni, że ze względu na ekonomiczność, niecodzienną stylistykę, mobilność oraz kwestie ekologiczne na ten rodzaj basenów decydować będzie się coraz więcej osób!