W poprzednich artykułach wspominaliśmy nieraz o różnych sposobach zastosowania oraz możliwościach rozwiązań jakie dają nam kontenery morskie, takie jak przenośne biura czy miejsca noclegowe. Dzięki temu, równie dobrze kontenery mogą być przekształcone w szpitale polowe, miejsca do przebycia kwarantanny, czy nawet schronisko dla bezdomnych, a co za tym idzie – pełnią bardzo ważną rolę w walce z epidemią.

W wielu miastach naszego kraju m.in w Gdańsku, Białymstoku czy Otwocku, z kontenerów morskich tworzy się infrastrukturę, która ma pomóc w obecnej sytuacji. W inicjatywę stworzenia schroniska dla bezdomnych zaangażowało się miasto Gdańsk. Kompleks ten ma powstać z piętnastu kontenerów morskich, między innymi z dziesięciu kontenerów mieszkalnych, trzech użytkowych, w których mają być aneks kuchenny, toaleta, prysznic oraz szatnia, jednego kontenera pełniącego funkcję ambulatorium, w którym będzie świadczona pomoc medyczna, oraz jednego kontenera dekontaminacyjnego potrzebnego do przeprowadzania dezynfekcji.

Zupełnie w inny sposób wykorzystane będą do walki z koronawirusem kontenery w Otwocku. Tutaj pełnić będą rolę typowo biurową, ponieważ staną przed ratuszem miasta, aby mieszkańcy mogli załatwiać sprawy urzędowe. Trzy kontenery będą wyposażone w trzy odseparowane od siebie stanowiska, obsługiwane za pomocą interkomu, dzięki temu ryzyko będzie zminimalizowane, a obsługa interesantów będzie bezpieczna dla urzędników. Prezydent Otwocka oznajmił, że taki zabieg jest o wiele bardziej opłacalny, niż przystosowanie ratusza do obecnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przed swoją placówką w Białymstoku w połowie marca rozpoczał ustawianie kontenerów, które służą do przeprowadzenia wstępnej kwalifikacji chorych, dzięki czemu można zapobiegać niepotrzebnym wizytom w szpitalu z powodu potencjalnych objawów choroby.

Pod koniec marca, Włoska firma we współpracy z MIT podjęła inicjatywę, aby stworzyć gotowe, prefabrykowane oddziały intensywnej terapii (OIOM), aby poradzić sobie z rosnącą liczbą pacjentów z koronawirusem na całym świecie. Całość takiego mobilnego „OIOMU” jest szybka w montażu i demontażu. Ponieważ jest w pełni wykonana z kontenerów morskich, można ją transportować z epicentrum do epicentrum transportem drogowym, kolejowym i morskim, w obrębie krajów i z miasta do miasta na całym świecie. Kontenery „CURA”, bo tak nazywa się ten projekt, są modyfikowane za pomocą okien i specjalnych drzwi, a następnie łączone w większą konstrukcję, aby tworzyć konfiguracje modułowe w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb, od czterech łóżek do ponad 40.

JAK WAŻNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ KONTENERY W WALCE Z KORONAWIRUSEM ?
Żródło : https://www.weforum.org/agenda/2020/03/hospitals-shipping-containers-tackle-covid-19/

 

Carlo Ratii, współtwórca projektu CURA, w wywiadzie 10 kwietnia stwierdził, że pierwsza prototypowa jednostka, która jest obecnie w budowie we Włoszech, jest prawie ukończona i ma zostać oddana do użytku w szpitalu w Mediolanie, jednym z epicentrów pandemii COVID-19 w tym kraju.

Po raz kolejny utwierdzamy się w przekonaniu, że kontenery to nie tylko zwykłe metalowe skrzynie służące do transportu, ale coś znacznie większego. Trzymamy kciuki za wszystkie projekty oraz kontenerowe pomysły, szczególnie te, które mogą pomóc ratować ludzkie życie.

Pozdrawiamy
SeaBox.